×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : سه شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۱
در گذر پهلوانان؛ این قسمت پهلوان محمد زاهد بطحایی
ولید خالدیان

پهلوان محمد زاهد بطحایی فرزند میرزا محمد امین بطحایی متولد سال ۱۳۲در محله جورآباد شهر سنندج است.
سنندج شهریست با وسعتی اندک اما سرشار از نام و مفاخر و مردمانی قدرشناس که ارزش داشته هایشان را خوب می دانند و قاب خاطراتی ناب که به هر سویش اگر نظاره گر باشی خاطرات شیرینی را برایت زنده می نماید. حضور و نام پهلوان زاهد بطحایی یکی از همان نام های آشنا و مالامال خاطره برای نسل ما و چه بسا پیشتر از ماست. پهلوانی بی ادعا در اوج توانایی و بی صدا اما با درونی سرشار از محبت که نه از روی نیاز بلکه به بهانه شاد نمودن فرزندان این دیار با حداقل وجهی اسباب لذت مختصرشان را مداوا و لذتی وصف ناپذیر را هدیه می نمود.

محمد زاهد بطحایی معروف به پهلوان زاهد فرزند دیگری از محلات مقدس جورآباد و زاده شده به سال ۱۳۲۱ در خانواده ای اصیل، فرهنگی و نامدار است. خانواده ای که پدر میرزا محمد امین بطحایی عالم، دبیر و مولف باشد بلاشک فرزندانش نیز نه اکتسابی بلکه مادرزاد نابغه به دنیا خواهند آمد. فرزندانی که یکایک روح آزادی در وجودشان سرشار و اگر در حرفه ای مشغول به خدمت بوده اند در حد اعلی ظهور و نام خانوادگی بطحایی را بیش از پیش جلا بخشیده اند.

زاهد بطحایی را ما با ورزش می شناسیم. مردی پرورش یافته در عرصه دلاور پرور کشتی. ورزش کشتی را از داخل پادگان های نظامی هوایی در شیراز آغاز و پس از رشد و درخشش به راه حسادت اما به بهانه ضدیت با نظام شاهی به حاشیه و مقطعی را در حبس سپری و پس از آن به کرمانشاه منتقل و سپس به زادگاه و در طول تمامی این ایام مستمر ورزش و عناوین قهرمانی را در سطح استانی، ملی و اختصاصی نظامی کسب و به واسطه توان و قدرت بدنی بی مانند در مانورهای نظامی و چتربازی نیز موفق و نشان لیاقت دریافت نمودند.

پهلوان زاهد را ما خوب می شناختیم هیچ جا و هیچگاه مدعی نبود و یا عرض اندام ننمود، گوشه گیر اما یاران نیز کمتر سراغش رفتند دیگر بماند ادارات متولی ورزش که تا زمان وفاتش نیز نمی دانستند کردستان و سنندج این چنین بزرگانی در دل دارد. پهلوان زاهد بطحایی در سال ۱۳۵۹ به سنندج بازگشت. مردی که تمام افتخارات را تا آن زمان کسب و امروز می توانست بیشتر برای ورزش کردستان اثر گذار باشد اما آنگونه که از ایشان سال ها پیش در یکی از نشریات ورزشی نقل شده است؛ حتی نام و نشان اداره ورزش و هیئت کشتی را نیز نمی دانست و این عادت بدی است که تا به امروز نیز تداوم و متاسفانه بسیار اندک از نام آوران و پیشکسوتان ورزش سراغی گرفته و از تجربیاتشان استفاده می شود.

محمد زاهد بطحایی با نام آورانی همچون پهلوانان مخبری، پیشوا، فرهنگ، الیاسی و…هم دوره اما سال ها از ایشان نیز بی خبر بود و لقب بلند پهلوان را سنندجی ها نه به واسطه ورزش بلکه بخاطر اخلاق و منش به ایشان اعطا و به حق برازنده اش بود. بطحایی بازنشسته ارتش و سالیان سال در بازارچه فردوسی موصوف به باشگاه افسران سابق صرفاً به بهانه بدست آوردن دلی، توپ های ورزشی نوجوانان و جوانان را با اندکی ریال پینه و حاصل ازدواج ایشان با خانمی از خانواده اردلان ۴ فرزند بوده است.

از نژاد بطحایی ها نام آوران و روشن فکران دیگری نیز نام سنندج را بر بلندای افتخار فریاد کشیده اند و این تماماً همت و سایه مردی است به نام میرزا محمد امین بطحایی مردی که در کنار فرزندان خود، در تعالی دیگر فرزندان شهر سنندج نیز کوشید و این نام و شهرت مبارک تا باشد برای سنندج و کورد زبان محترم و جای افتخار خواهد بود. پهلوان محمد زاهد بطحایی در نهایت گوشه نشینی نه در میان خانواده بلکه از بخاطر دوری از یاران در تیر ماه ۱۴۰۰ در روزی مبارک برای وفات ایشان و سرشار از غم برای کردستان و ورزش مظلومش، در آستانه ۸۰ سالگی پس از مقطعی بیماری دار فانی را وداع و در بهشت محمدی شهر سنندج به خاک سپارده شد تا برای همیشه بخشی از خاطرات شیرین نسل ما به تاریخ بپیوندد.

روحش شاد و یادش گرامی

گزارش از ولید خالدیان/ پایگاه خبری پاله وان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.