×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
رضا رحمانی:تا مسئولین رده اول استان نخواهند اتفاق مثبتی در فوتبال رخ نخواهد داد

به گزارش گروه خبری پاله‌وان،فوتبال کردستان چند صباحی است که در تیر رأس انتقادات اهالی فن قرار گرفته و سقوط تیم آوالان کامیاران به عنوان تنها سرمایه فوتبال استان از لیگ۲ و عدم کسب نتایج رضایت‌بخش توسط سایر تیم های این رشته در کردستان سبب شد تا مصاحبه‌ای مفصل با رضا رحمانی، رییس هیأت فوتبال استان کردستان، انجام شود که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

 

پاله‌وان: وضعیت حال حاضر فوتبال استان چگونه است؟
رضا رحمانی: فوتبال استان با توجه به نبود اسپانسر و عدم حمایت ارگان های دولتی از آن، تلاش هایی داشته و تیم‌های ما به شکل خصوصی در رقابت‌ و لیگ های کشور حضور داشته‌اند. در جلسات مختلف عنوان کردم تا مسئولین رده اول استان نخواهند، اتفاق مثبتی در فوتبال کردستان نمی‌افتد.
استانداری، مسئولین رده اول ورزش استان و همه‌ی افراد باید پتانسیل بازیکنان، مربیان و داوران این رشته را مدنظر گیرند و با حمایت نچندان کلان و حتی جزئی باعث می‌شوند ما در کشور حضور خوبی داشته باشیم.
ما در حوزه بانوان، در تیمداری فوتسال، در بخش داوران و همچنین فستیوال های سنین پایه همواره حرف برای گفتن داشته‌ایم و در آخرین المپیاد برگزار شده نیز نتایج خوب و کارنامه قابل قبولی کسب کردیم.

 

پاله‌وان: چقدر هیأت فوتبال به بخش پایه توجه کرده است؟
رضا رحمانی: ما در چند سال گذشته مرتباً فستیوال استانی برگزار کردیم و برنامه‌های استعدادیابی و اردوی های رده سنی مختلف فوتبال و فوتسال پایه را برگزار کرده‌ایم. اگر به تیم های لیگ برتری نگاه کنیم، بازیکنان زیادی به عنوان نماینده کردستان در آن‌ها داریم و این به عدم حمایات مالی از فوتبال کردستان برمی‌گردد. مسابقاتی که به شکل لیگ در استان برگزار می‌شود باعث شده تا فوتبالیست های ما آب دیده شوند و در سطح کشور هم حرف برای گفتن داشته باشند.

 

پاله‌وان: چقدر در جهت جذب اسپانسر ها تلاش کرده‌اید؟
رضا رحمانی: در دوره گذشته که آقای نظری روی کار بود شهرداری‌ها روی کار آمدند و هریک شروع به تیمداری کردند که قدم بسیار خوبی بود. اما در ادامه این اتفاق نیفتاد. ما در شهر سنندج دیده‌ایم که سپاه، ارتش و پادگان‌ها و دانشگاه کردستان دارای زمین چمن هستند و درخواست دادیم این زمین ها را در اختیار باشگاه‌ها قرار دهند. این امکانات هم متعلق به بچه های همین شهر است. حداقل انتظار ما این است مسئولین استانی هم شانه به شانه ما پیگیر باشند. در جلسات با صاحبان کارخانه هم به ما گفته شده که مسئولین رده بالای کشوری این اجازه را به ما نمی‌دهند. شورای شهر دوره قبل ما هزینه میلیاردی برای والیبال شهرستان دیگری می‌کرد اما اهمیت چندانی برای فوتبال قائل نمی‌شد.
اگر به استان های دیگر نظیر همدان و … بنگریم می‌بینیم که شهرداری پای کار است و حامی فوتبال. اما نمی‌دانم چرا در کردستان خبری از حمایت ورزش توسط شهرداری نیست. چطور می‌شود تراکتور در تبریز تیمداری کند اما در کردستان خیر؟ ما در قروه معادن طلا داریم اما هیچ نفعی به ورزش نمی‌رسد. برای آوالان در اواخر فصل، یک مسئول معدن آمد و به راحتی ۱۰۰ میلیون تومان مساعدت کرد، این اقدامات می‌تواند با زمان‌بندی بهتر و با مبالغ بیشتر هم اتفاق بیفتد.

 

پاله‌وان: چه برنامه‌ای برای احیای آوالان دارید؟
رضا رحمانی: ما نمی‌توانیم برای بحث سقوط آوالان جاهای دیگر را هم مقصر قلمداد کنیم، مسئول اصلی کادرفنی بوده. ما هر بازی می‌دیدیم نفرات جدیدی در ترکیب بودند. اصلا قابل قبول نیست که مربی بهانه تراشی کند، ما چندین بار با نامه نگاری باعث بخشش محرومیت های انضباطی بازیکنان این تیم شدیم، انتظارات از هیأت فوتبال در این خصوص بیجاست. قاعدتاً هیأت فوتبال نمی‌تواند پیگیر محرومیت بازیکنی باشد که مشغول نزاع و توهین به داور است و این مسائل به سوء مدیریت این تیم باز می‌گردد. سال های گذشته هم با حضور آقای امامی مشکلات مالی هم بود اما در حفظ سهمیه موفق عمل می‌کردند. نقش اول باز هم به مسائل مالی بازمی‌گردد و اگر تکلیف اسپانسر و تمرین زودتر مشخص شود این تیم جان تازه‌ای به خود می‌گیرد. ما هم با کمک نمایندگان پیگیر مسائل مربوط به این تیم خواهیم بود.

 

پاله‌وان: نظر شما راجع به شرط بندی در لیگ دو فوتبال چیست؟
رضا رحمانی: ما از نزدیک کنار تیم نبودیم، مدیریت باشگاه هم هیأت مدیره‌ای نداشت که پشت این قضیه باشند. ما هم این موارد را پیرامون تیم آوالان شندیم، اما این بحث ثابت کردن‌اش سخت است اما با استناد به شواهد گویا چنین مسائلی گریبان آوالان را هم گرفته. اگر تشکیلات باشگاه منسجم بود و چندین پیشکسوت فوتبال کامیاران در کنار این تیم بود چنین مشکلاتی هم کمتر می‌شد.

 

پاله‌وان: چرا فوتبال شهرستان سنندج پیشرفت چندانی در طی این سالیان نداشته؟
رضا رحمانی: از زمانی که مسئولیت داشتیم، سعی کردیم هیأت فوتبال سنندج کاملاً مستقل با امکانات خاص خود باشد. اگر کم کاری هم در حوزه فوتبال سنندج است از کانال هیأت همین شهرستان است. تیم های فوتبال سنندج با دغدغه فوتبال روی کار آمدند و هیچ منفعتی نداشتند. ما در گذشته می‌دیدیم ۱۴ تیم در سنندج فعالیت داشتند که فعالیت آن‌ها منتخب بود. یعنی شاید تیمی در طول سال دو بار روی چمن می‌رفت. اکنون دغدغه پیرامون زمین و چمن است. چمن هیچگاه در اختیار هیأت فوتبال نیست و ساخت استادیوم هم در حیطه وظایف تربیت بدنی است. باشگاه های فوتبال کردستان در مقابل با سایر استان ها به یک جنگ نابرابر می‌روند. در چند سال اخیر فوتبال شهر سنندج به عناوین خوبی در سنین پایه و جام حذفی دست یافته پس نمی‌توان گفت فوتبال این شهر نابود شده. پیش‌تر هزینه ها کمتر بود اما اکنون باید طبق قوانین ما نظارت داشته باشیم و در حد خودمان به همه برسیم. آیا ما امکانات داشتیم و کمک نکردیم؟

 

پاله‌وان: وضعیت فوتبال بانوان را در کردستان چطور ارزیابی می‌کنید؟
رضا رحمانی: در بخش بانوان وضعیت خوبی داریم، در فوتسال دو تیم دیواندره و مریوان در لیگ یک هستند. جاودان ستاره لیگ دو است و بانوان قروه هم صاحب تیم هستند. در رأس همه وچان کردستان را داریم که در ۲ سال اخیر، هیچ‌وقت انتقاد رو در رویی نکردیم. سال گذشته به آن‌ها گفتیم مربی آقا نمی‌تواند کنار تیم باشد اما با عنوان مشاور فنی تکذیب شد. چمن همواره در اختیارشان بود. ما یکبار انتقاد کردیم و گفتیم تیمی که برای قهرمانی بسته شده، سزاوار چنین حواشی نبود. تیمی با چندین ملی پوش باید نتایج بهتری می‌گرفت. میدیدم که دستور تعویض از جای دیگر صادر می‌شد و ما تلاش کردیم تا کادرفنی مستقل باشد. طبق آخرین بحث ها این باشگاه در لیگ برتر امسال دوباره تیمداری می‌کند. پس از انتقاداتی که از روند کلی تیم و عملکرد فنی انها شکل گرفت حتی به من پیشنهاد ارنج فنی داده شد و در پاسخ گفتم که اگر تمرین بدهم اجازه هیچ دخالتی به آقای مفاخری نمی‌دهم. ایشان شخص علاقه‌مندی است و از او درخواست دارم که چارچوب را رعایت کند و هر شخص وظیفه خود را انجام بدهد،بازیکن سالاری در تیم نباشد و همان همدلی سال های اول را داشته باشند. اشتباه دیگر این باشگاه این بود که توقعات را از خود بالا برده بود و پس از باخت، آن کوه ساخته شده را فرو می‌ریخت. اکنون اعلام حضور شده و چمن مصنوعی استقلال در اختیار وچان است. فوتبال بانوان کردستان یک برند است و باید از آن به نحو درستی استفاده شود.

 

پاله‌وان: وضعیت فوتسال استان چگونه است؟
رضا رحمانی: تفاوتی میان این رشته با فوتبال قائل نشدیم. تیم فوتسال ما افتخار آفرین تر بوده و با همین عناوین ما را در کشور می‌شناسند. هزینه های فوتسال بسیار پایین تر است. بازیکنان مستعد بیشتری در ایت حوزه وجود دارد و خوشبخاته نتایج بهتری گرفتیم. اما به دلیل نبود شرایط و امکانات تیمداری کردستان در مسابقات سطح اول، بازیکنان ما شاکله تیم های دیگر را تشکیل می‌دادند. تعامل خوبی با سرمربی های تیم ملی فوتسال داریم و آن‌ها هم برای استعدادیابی در کردستان مشتاق هستند.

 

پاله‌وان: حرکات موثر ورزشی نمایندگان کردستان در مجلس چگونه بوده؟
رضا رحمانی: ما هر زمانی که نمایندگان مجلس مان باهم تعامل داشتند و با یک هدف جلو رفتند، به دستاورد خوبی برای ورزش رسیدیم. در سال های گذشته دیدیم که نماینده یک شهرستان پنهانی تلاش می‌کرد تا رییس هیأت فوتبال فلان شهرستان شخص مخالف او نباشد. یعنی تمامی هم و غم نماینده ما چنین مسئله‌ای بود. نمایندگان سنندج آقایان فتحی و فرشادان هردو دیدگاه ورزشی دارند و طی جلساتی وعده داده‌اند که به شکل جدی تر و بهتری به ورزش کردستان نگاه کنند. ما همواره مخالف وعده های توخالی هستیم.

 

پاله‌وان: اگر به سال های قبل بازگردید، بازهم کاندید ریاست هیأت فوتبال می‌شدید؟
رضا رحمانی: درکل من ترجیح می‌دهم که مربی‌گری فوتسال را دنبال کنم. گاهی سزاوار بی احترامی نبودیم،میز هیأت فوتبال برای ما بقا نخواهد داشت، امیدواریم کسی که خارج از مجموعه است دست از تخریب ناجوانمردانه بردارد. رییس هیأت های استان های بزرگ کار خاصی نمی‌کنند اگر کسی ادعای کار دارد بیاید در استان هایی نظیر کردستان و سیستان بلوچستان کار کند. هر زمان احساس کنم نفری با برنامه با قصد خدمت حضور دارد، هیأت فوتبال را تقدیم‌اش می‌کنم. تا روزی هم که حضور دارم بین هیچ‌کسی هیچ فرقی نمی‌گذاریم.

 

پاله‌وان: مدیر آینده ورزشی استان کردستان باید چه ویژگی داشته باشد؟
رضا رحمانی: به نظر من آقای حامد جولایی فراتر از توان خود از تیم ها و ورزشکاران حمایت کرده‌اند. ایشان خود قهرمان ملی بودند و مشکلات را دیده‌اند. با تیم های مختلف به استان ها سفر می‌کردند در صورتی که مسئولین آن استان هم خبر نداشتند. چون اسپانسر خوبی نداشتیم، مدیرکل همیشه دغدغه‌مند بوده. اگر قرار است مدیرکل قوی تر بیاد که ویژه کمک کند چه بهتر. اما اگر قرار شخص نچندان قوی وارد کار شوند، بهتر است که آقای جولایی ابقا شوند و ثبات مدیریت باقی بماند. جابجایی در صورتی درست است که پشت آن منطق پیشرفت باشد وگرنه عدم ثبات مدیریت به ضرر ورزش کردستان است.

 

کلام آخر:
از باشگاه های مختلف تشکر می‌کنم که بدون امکانات همواره در سطح کشور مطرح هستند. از اسپانسر هایی که در کردستان تیمداری کرده‌اند تشکر می‌کنم. از رسانه‌ها تشکر می‌کنیم و همیشه موافق انتقاد و پیشنهاد هستیم. وقتی رسانه‌ای نقد کرده ما بیشتر حواسمان را جمع کرده‌ایم. هر زمان رسانه پای کار باشد، هیأت و باشگاه موفق‌تر اند. باید دست به دست هم بدهیم و از مسئولین بخواهیم تا شاهد پیشرفت همه جانبه امکانات در کردستان باشیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.