×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
در گذر پهلوانان؛ این قسمت پهلوان سیدعبدالله الیاسی
ولید خالدیان

کردها ملتی صلح طلب، روشنفکر، متمدن و بلاشک از بنیادی شجاع آفریده شده اند. آری شجاع کلمه ای پر محتواست که در کنار نام پهلوان سید عبداالله الیاسی تجلی با شکوه تری دارد.

” کرد شجاع” سید عبدالله الیاسی است که دستش توسط حسن گروسی(داور) در برابر محمد حسین محبی بالا رفته است . این یک پیروزی بزرگ برای کشتی کردستان است؛ تیتری جذاب و کامل برای هر جویای نامی اما نه برای سید عبدالله الیاسی که هیچ گاه مردم بنام کشتی او را نشناختند.

سید عبدالله الیاسی به شهادت اخبار ورزشی و رسانه های نوشتاری اواخر دهه ۵۰ و آغاز دهه شصت کاری کرد کارستان. برد در مبارزه ای که حریف محمد حسین محبی باشد با توان یابه اتفاق کارستان است. ولی هیچگاه غرور، شهرت و نامی برای پهلوان عبدالله الیاسی بهمراه نداشته و نخواهد داشت. برای مردی که معلم بودن و خدمت به فرزندان این دیار و ایستادگی در برابر بد اخلاقی ها و تظاهرها افتخار باشد قطعاً شکست پهلوانی با عناوین جهانی افتخار نیست کما اینکه خدا خواست این افتخار نیز در کنار نام ایشان جای داشته باشد.

سید عبدالله الیاسی فرزند سید محمد هاشم نابغه طب سنتی زمان ، در سال ۱۳۳۵ در روستای حسین خان از توابع شهرستان بیجار کنونی جهان را به وجود خود مفتخر و پس از سپری نمودن سال های پایه تحصیل در حسین خان، شیرکش علیا و بعدتر دبستان شکیبا در شهر سنندج، در دبیرستان کوروش تحصیلات دوره دبیرستان را سپری و در سال ۱۳۵۲ پای در عرصه کشتی نهاد. کماکان به تبع نام تمامی بزرگان کشتی کردستان، در کنار نام و شهرت ورزشی ایشان نیز اسامی مردان و مربیانی همچون؛ پهلوان سید صالح سید الشهدایی و پهلوانان فقید لطف الله لطف الله نسبی و عزت افشاریان دیده می شود .

 

بسیار زودتر از موعد نام عبدالله الیاسی در همان اوایل دهه شصت با شکست پهلوانی همچون محمد حسین محبی در سر تیتر اخبار ورزشی ایران قرار می گیرد و انضباط و تلاش تیم کردستان با درخشش الیاسی به تکامل می رسد. سید عبدالله الیاسی در مجموعه ای جمع آوری شده توسط سازمان آموزش و پرورش با عنوان زلال یادها( خاطرات معلمان) شرح حال خود را اینگونه تعریف می نماید:

به جهت تجمیع مطالب و در اختیار نهادن آن برای علاقمندان عیناً نقل می گردد” دوران ابتدایی تا کلاس چهارم در روستای شیرکش علیا و کلاس چهارم و پنچم و ششم ابتدایی سابق را در دبستان شکیبا به مدیریت آقای روحانی، تحصیل کردم. در کلاس های پنچم وششم خانم مفاخری و آقای سان احمدی از بهترین معلمان بنده بودند و در ابتدایی آقای مکتبداری معلمی بسیار با حوصله و متین بودند. در دوران نوجوانی و جوانی انسان بیشترین تاثیر را از دیگران می پذیرد. تقریباً همه معلمان به نوعی در من تاثیر گذاشته اند. بخصوص آقای سان احمدی در کلاس ششم ابتدایی که تمام حرکات و رفتار ایشان برای من الگو بود و بهترین درس ریاضی را از ایشان یاد گرفتم. انسانی متین و با شخصیت بودند که اکثر اوقات خارج از ساعات رسمی و به صورت مجانی وقتشان را صرف کسب تدریس ریاضی می نمودند.” این سان قدرشناسی و توصیف جایگاه معلم صرفاً از نهاد معلمی بر می آید در ادامه ایشان از دکتر خرم دل و ذوق ادبی این استاد بزرگوار و معلمی دیگری همچون آقای قائم مقامی و درس جبر و حسابات یاد می کند واحترامی وصف ناپذیر و فوق العاده که معلم نزد مردم آن زمان داشته اند.

اثر حضور معلمی فرهیخته همچون؛ سان احمدی و علاقه وافر به ریاضی برای پهلوان الیاسی دیپلم ریاضی را رقم و اخذ مدرک لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه ارومیه قدم آخر در راه کسب مدارج دانشگاهی ایشان بوده است. کشتی و دوران قهرمانی و افتخار و در نهایت مربی با دانش، دلسوز، توانا و فنی که خاک گود خورده است، بخشی دیگری از داستان زندگی این پهلوان به تمام معناست و عناوین ذیل بخشی از دستاوردهای حضور الیاسی در کشتی است؛

– کسب مقام دوم مسابقات کشتی آزاد جام عبدالله موحد در وزن ۷۴ کیلوگرم در سال ۱۳۵۸در شهرستان بابل
– کسب مقام سوم در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی بزرگسالان در وزن ۷۴ کیلوگرم در بروجرد سال ۱۳۵۹
– کسب مقام اول در مسابقات کشتی آزاد استان کردستان در وزن ۷۴ کیلوگرم در سال ۱۳۶۰
– کسب مقام دوم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی ایران در یزد در وزن ۷۴ کیلوگرم در سال ۱۳۶۰
– کسب مقام اول در اولین دوره مسابقات شش جانبه جام شهدا در وزن ۹۰ کیلوگرم در بروجرد سال ۱۳۶۱
– کسب مقام سوم مسابقات زنده یاد جهان پهلوان سید رسول حسینی و انتخابی لاهور در وزن ۷۴ کیلوگرم در سال ۱۳۶۱ در شهرستان ساری
– کسب مقام اول مسابقات ۸ جانبه کردستان در وزن ۷۴کیلوگرم در سال ۱۳۶۱
– کسب مقام چهارم مسابقات کشتی آزاد انتخابی تیم ملی در وزن ۷۴ کیلوگرم در سال ۱۳۶۲
– کسب مقام اول کشتی دانش آموزی در مقطع دبیرستان در استان کردستان در وزن ۶۸کیلوگرم
– کسب مقام دوم کشتی آزاد چند جانبه به مناسبت دهه فجر در سال ۱۳۶۶
– کسب مقام سوم مسابقات دهه فجر انقلاب اسلامی در شهرستان بابل در وزن ۸۲ کیلوگرم
– و…

الیاسی در کتاب خاطرات و تجربیات معلمان استان کردستان در خصوص مسئولیت هایش در هیئت کشتی می گوید” چون رشته تدریس من معلمی ورزش بود و رشته کشتی را از دوران تحصیل و نوجوانی شروع کرده ام، به این شغل بسیار علاقه مندم و سال ها به عنوان مربی در رشته ی کشتی به آموزش و تمرین مشغول بوده و هستم. با تمام وجود شب و روز در خدمت کشتی و بچه های علاقه مند به کشتی بوده ام و از این دوران خاطرات تلخ و شیرین زیادی دارم. در دوران ورزش خود سال ها در رشته کشتی در مسابقات مختلف استانی، کشوری و بین المللی شرکت داشته و در سطح قهرمانی کشور در تیم های ملی کشتی گرفته ام و با این رشته ورزشی کاملاً عجین شده ام. در حال حاضر مسئولیت هیئت کشتی استان را بر عهده دارم و مدتی هم مسئول تربیت بدنی آموزش و پرورش ناحیه ۲ سنندج بوده ام.

 

بعد از کنار گذاشتن کشتی حدود سه سال فقط در مدارس انجام وظیفه می کردم تا اینکه با اصرار مسئولین تربیت بدنی وقت به عنوان مربی وارد فعالیت مربی گری شدم. از سال ۱۳۷۳ به بعد شاگردان زیادی در کشتی و سایر رشته های ورزشی پرورش دادم که اگر از زبان و قلم خودم آن را ذکر نمایم شاید پسندیده نباشد و باید مردم و مسئولین وقت پیشرفت بچه ها ازنظر اخلاقی و ورزشی قضاوت نمایند” این پاراگراف به راستی حق است آری سال ها بعد کشتی کردستان بازهم دستاوردهای داشت ولی شاید کمی اخلاق ومنش پهلوانی کمرنگ تر شد و آری بعدها قهرمانی و کسب مدال بر فضایل اخلاقی پیشی گرفت و عدم حضور و استعفای پهلوانی الیاسی از ریاست هیئت کشتی کردستان که بخش عمده ای از دلایل آن کارشکنی بود، موید این ادعاست.

بنده نیز همچون بسیاری دیگر از فرزندان این دیار در نواحی محروم سنندج رشد و نمو یافته و همین محرومیت سبب گردید افتخار شاگردی از محضر پهلوان سید عبدالله الیاسی که آن زمان( تقریبا اواسط دهه ۸۰) در مجتمع چمران مدیر و مربی بودند، نصیب حال گردد و با جرأت می توان گفت بسیاری از قهرمانان و مدال آوران کشتی کردستان و صد البته با اخلاق ترین ها نیز در مقطعی نزد پهلوانی الیاسی آموزش فنون ناب کشتی را دیده اند. سید عبدالله الیاسی در سال ۱۳۶۶ ازدواج و دارای ۴ فرزند دختر می باشند و بعد از سال ها خدمت صادقانه در سال ۱۳۹۱ از خدمت بازنشسته و هم اکنون بلطف حضرت حق در کمال صحت و سلامت در شهر سنندج و شهرک بعثت ساکن میباشند.

 

سید عبدالله الیاسی در خانواده متدین، متمدن و شریف پای در عرصه وجود نهاده و این اصالت را با هیچ چیز هیچگاه عوض ننموده و ان شاءالله نخواهد نمود. از این خانواده پر افتخار بزرگانی دیگری همچون سید رضا الیاسی ، سید محمد طالب الیاسی و در قهرمانان دیگری همچون سید شهرام الیاسی و…شناخته شده که در آتیه با افتخار معرفی خواهند شد.

سید عبداالله الیاسی نامدارانی همچون پهلوانان محمد حسین محبی، حسین کدخدایی و… را مغلوب اما هیچگاه کشتی معرف ایشان نبوده مگر اخلاق و افتادگی شان و هم اکنون نیز با علاقه اما کمی دورتر نظاره گر و پیگیر کشتی در کردستان می باشند . از خداوند منان عزت مداوم این پهلوان به حق را خواستارم.

 

گزارش از ولید خالدیان/ پایگاه خبری پاله وان

 1. شهرام صیافی

  بحق پهلوان الیاسی یکی از معدود پهلوانان استان وکشور می باشد بنده اغلب باشگاههای مطرح سطح کشور را به نوعی گشته ام اما همچون پهلوان الیاسی رو از نظر حسن اخلاق متانت پاکدامنی وعزت نفس ندیدم.
  پهلوانان را دریابیم تا زنده هستند. آرزوی سلامتی برای تمامی کسانی را که به نوعی خدمت میکنند را دارم با احترام شهرام صیافی

 2. حمید صوفی مریو

  با سلام و ارادت خدمت پیشکسوتان و بزرگان کشتی کردستان و استاد عبد اله الیاسی بنده در سالهای ۱۳۷۰تا ۱۳۷۲ در باشگاه توحید سنندج شاگرد استاد عبداله الیاسی بودم گرچه شاگردی در حد و اندازه‌های پهلوان الیاسی نبودم ولی از ایشان ادب و اخلاق و فنون کشتی آموختم و این آموزه ها آویزه و الگوی زندگیم بوده است. آقای الیاسی با این علاقه و پتانسیل اگر امکانت اولیه را در اختیار داشتند به سادگی به سکوهای جهانی و المپیک دست می یافتند. وضعیت اقتصادی اجتماعی و سیاسی استان به ویژه در آن دوران باعث شد که چهره‌های نامی استان بمانند اساتید عبداله الیاسی و هادی مخبری و… دامن‌گیر مشکلات ناخواسته شوند و این پتانسیل ها به مقام کشوری بسنده کنند. برای استاد عبداله الیاسی آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. پاینده باشید شاگرد کوچک تان حمید صوفی مریو

 3. شاهرخ غلام پور

  درود بر پهلوان اخلاق و ادب آقای الیاسی عزیز.
  پهلوانان را تا زنده اند دریابیم.

 4. امیر عباس پرنیایی

  با سلام خدمت کشتی گیران و کشتی دوستان گرامی.ای کاش از این پهلوان شریف و عنوان دار حمایت میشد.بایستی بزرگی و منش مثال زدنی ایشان چراغ راه جوانان ایران زمین باشد.بنده افتخار نداشتم در خدمت این مرد بزرگ باشم اما از پیشکسوتان باشگاه های سطح کشور(از جمله شیراز و بندرعباس و تهران که حضور داشتم)شنیده ام که ایشان آوازه اسطوره کشتی کردستان را به یدک میکشیدن و شنیدن نام پهلوان الیاسی لرزه بر تن حریفانش می انداخت.آرزوی سلامتی دارم برای استاد پهلوان الیاسی
  کوچکی از جامعه کشتی ایران
  امیرعباس پرنیایی

 5. کیسان فلاح زاده

  ز بوسیدنی‌های این روزگار*یکیشان بود دست آموزگار
  با سلام و درود خدمت بزرگواران ، شهرت و آوازه پهلوان الیاسی برگ زرینی ست بر کشتی کردستان ارزوی سلامتی برای این بزرگ مرد و تمامی زحمت کشان بی ادعا( چه با قلمی چه با درمی چه با قدمی )

 6. هیوا رفیعی

  با سلام خدمت بزرگان ورزش کردستان.
  بزرگمرد کشتی کردستان سیدعبدالله الیاسی عزیز. پهلوان با اصالت و نامی کردستان که سال‌های زیادی رو مشغول خدمت به جوانان مناطق محروم سنندج کردن. معلم و مربی دلسوزی که ادب و اخلاق را با رفتار و کردارش آموزش دادن نه با سخن گفتن.
  سایه ی وجود بزرگانی همچون برادران الیاسی همیشه مستدام باد.

 7. اردشیر کبودوند

  پوریای ولی گفت که صیدم به کمند است
  از همت مردان خدا بخت بلند است

  افتادگی آموز اگر طالب فیضی
  هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

  آنچه قهرمانی را به پهلوان تبدیل می کند و در دل ها می نشاند، صرف کسب مدال های رنگ وا رنگ نیست، چه بسا مدال آوران بسیاری بوده اند که اکنون یاد و نامی از آن ها بر زبان ها نیست ،قهرمان ها و مدال آوران مهمانان تاریخ بوده اند وبه فراموشی سپرده می شوند ولی پهلوانان میزبان تاریخند و ماندگار ،امثال پوریای ولی و جهان پهلوان تختی اگر درتاریخ زنده اند و ماندگار نه صرفا به قدرت بازوی آنان بوده و رنگ و تعداد مدال هایشان ،بلکه عامل اصلی ماندگاریشان ،روح بلند ،فضایل اخلاقی وانسانی ، ادب وتواضع وافتادگی درعین قدرتمندی وزور مندیشان بوده است.

  سال ها پیش در دوران نوجوانی و جوانی زمانی که نیمچه کشتی ای می گرفتم چندین بار در بیجار وسنندج افتخار برخورد با کاک عبداله الیاسی وبرادر کوچکترش کاک رضا الیاسی را داشتم ،بدون اغراق ،آنچه مرا به وجود نازنین ایشان جلب و جذب کرد علاوه بر قدرت بدنی و تکنیک بالای کشتی ، فروتنی، ادب ،گشاده رویی و افتادگی ایشان بود ،همان اوصافی که قهرمانی را به پهلوان تبدیل می کند . اکنون از آخرین دیدار ایشان حدود ۳۵ سال می گذرد ،بسیار خوشحالم که وجود ذی ارزش این پهلوان نامدار نازنین کُرد هنوز بر صحنه روزگار گام می زند. نوجوانان و جوانان ما دراین وانفسای بی اخلاقی و بی هویتی به الگوهایی چون پهلوان عبدالله الیاسی نیازمندند، امیدوارم مسئولین خصوصا مسئولین کردستان قدر این تک ستاره های فروزان ادب و اخلاق و فضیلت را بشناسند.ما به وجود ،ظهور و حضور آنان سخت نیازمندیم.
  پایدار باشند

 8. امیر

  باسلام و احترام خدمت تمامی بزرگان وخادمان کشتی استان کردستان بویژه پهلوان اقای عبدالله الیاسی عزیز که یکی از بهترین های کشتی هستن.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.