×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
صندلی داغ/چوب متولیان هیئت لای چرخ ورزشکاران جانباز و معلول
احمدرضا احمدیان

ستون صندلی داغ، در همین مدت کوتاه، تبدیل به یکی از ستون های پرطرفدار و پر بازخورد نشریه پاله وان شده است که دلیل اصلی آن رسالت جاوید و مانای خود با محوریت شفاف سازی پشت پرده مسائل روز ورزش کردستان می باشد. ما همواره برآنیم تا مدیران و متولیان دیروز و امروز ورزش این دیار را به چالش بکشیم و بر صندلی داغ پاله وان پذیرای این عزیزان باشیم.

یکی از مباحث پر تنش و مهم این روز های ورزش استان، اتفاقات اخیر در هیئت جانبازان و معلولین است. هیئتی که متولی بزرگمردانی است که معلولیت را محدودیت نمی بینند و بعضاً با نواقص عضو های بدن خود دست به اقداماتی شگرف می زنند که افراد سالم هم از انجام چنین کاری درمانده و عاجز اند.

هیئت جانبازان و معلولین استان کردستان که در دهه ۹۰ اداره شد، در سال های گذشته بدون هیچ پشتوانه مالی، تنها با مساعدات بنیاد جانبازان و بهزیستی توانسته است نتایج قابل توجهی در عرصه های ورزشی کسب کند. در بدایت امر سالن فوتسال ۲۲ گولان شهرستان سنندج، از سوی اداره ورزش و جوانان در اختیار این هیئت قرار گرفت تا درآمد حاصل آن خرج امورات ورزشکاران جانباز و معلول شود. پس از چندی طی رایزنی ها و مکاتبات با مسئولین، تابلوی استخر و سالن این مجموعه به نام “جانبازان و معلولین” نصب گردید تا دلگرمی برای افراد شود و همین امر هم سبب پیشرفت سریع ورزشکاران این حوزه شد. بدین شرح که در آخرین فصل سال ۹۳ و نخستین فصل سال ۹۴ بالغ بر ۴۴ نشان رنگارنگ در رشته های مختلف ورزشی کسب شد. اما در عوض قدردانی از این درخشش بی سابقه ورزشکاران معلول، سالن فوتسال مجدداً به هیئت مربوطه و استخر هم به هیئت شنا واگذار شد و در قبال این اقدامات قرار شد که ماهیانه ۵ میلیون تومان به حساب هیئت جانبازان و معلولین واریز شود تا ورزشکاران دغدغه مالی نداشته باشند اما جالب توجه است که هیئت شنا تنها ۲ ماه نسبت به پرداخت این ۵ میلیون تومان متهعد بود و از آن روز به بعد، نه خبری از سالن و استخر بود و نه پول و مساعدت.

در اوایل سال ۹۴ با برکناری و استعفای متولیان از رأس کار، این هیئت هیچ گاه روی آرامش را به خود ندید و تا سال ۹۵ منجر به تعویض و جایگزینی ۵ سرپرست شد تا بی ثباتی حرف اول را در هیئت جانبازان و معلولین بزند. در سال ۹۵، با روی کار آمدن فرهنگ مکتب داری مجدداً استخر شنا به هیئت جانبازان و معلولین واگذار شد و در این حین چن تن از آقایان نظیر احمد غفاری و کورش فرهادی به اردوی دومیدانی و معین احمدی به اردوی وزنه برداری دعوت شدند. در بخش زنان هم ۳ نفر از بانوان زیر ۱۸ سال، نیره سلامتیان، سمیه کمانگر و اسرا امجدیان در سه دوره اردو های ورزشی حضور داشتند. این تلاطم ادامه داشت تا در بهمن ۹۵، منصور هاشمی نسب پیروز انتخابات شود و سکان هدایت این هئیت را به عهده گیرد. در بهمن ماه سال ۹۶ باز هم مجموعه سالن و استخر به مدت ۱۰ سال در اختیار هیئت جانبازان قرار گرفت و ریاست این هیئت طی سخنانی در پخش زنده تلوزیونی اعلام کرد که بدون احتساب مخارج، این هیئت مبلغی به ارزش ۵۳۰ میلیون تومان کار کرد داشته است. البته شایان ذکر است که افراد اعزامی در مسابقات برون مرزی، مورد هیچ حمایت و مساعدتی از جانب هیئت جانبازان و معلولین نشدند. حال سوال اینجاست که در طی این دو سال و اندی که هیئت کارکرد داشته، اعتبارات آن به کدام بخش تزریق گردیده است؟ چون قهرمانان، هیئت های شهرستانی و خود هیئت شهرستان سنندج از این مبالغ بی بهره بوده و تنها چیزی که عیان است تمرین ۱۵ پیشکسوت بالای ۵۰ سال سنندجی در رشته والیبال نشسته می باشد که برای هر مسابقه ای مانند: والیبال، وزنه برداری، فوتبال دستی و … از وجود آنها استفاده می شود. اتفاقی که دقیقا مشابه آن در شهرستان سقز دیده شده است.

همه ی این شکوه ها از این حیث است که قهرمانان این هیئت برای رسیدن به اردوی تیم ملی یا در تهران مشغول ظرف شستن در رستوارن ها هستند و یا اینکه به استان های همجوار مهاجرت می کنند که خبر های مربوط به هریک در فضای مجازی جامعه ورزش را بسیار منقلب کرد. احمد غفاری، از آن دسته افرادی است که به دلیل بی مهری های این هیئت اعلام کرد که برای همیشه از کردستان خواهم رفت. ایشان همواره برای موفقیت و کسب افتخار برای شهر و استان خود از هیچ تلاشی فروگذاری نکرد اما هیچ تجلیلی از ایشان بعد از کسب نشان های زرین طلا در مسابقات متعدد درون و بروی مرزی نشده و گویا چنین افتخاراتی برای آقایان هیچ اهمتی ندارد و فرار نوابغ را به بقای آنها ترجیح می دهند. در کردستان هرموقع که بحث حمایت و حق و حقوق ورزشکار به میان می آید، بهانه کمبود بودجه و نداشتن اعتبار پوشش کم کاری های مسئولین خواهد بود کما اینکه استان های همجوار با مبالغ معین از ورزشکاران خود تجلیل می کنند و جدای از آن حقوق ثابتی برای ورزشکاران در نظر گرفته اند. اگر قرار بر کمبود اعتبار است این مشکل فقط برای کردستان نیست و باید همه گیر باشد اما چنین معضلاتی فقط در ورزش این دیار پیش می آید.

روی سخن با جناب منصور هاشمی نسب است. شنیده ها حاکی از آن است که هیئت در سال های اخیر از استخر و سالن چند منظوره ماهانه مبلغی به میزان ۵۰ میلیون تومان درآمد دارد اما این مبالغ صرف هیچ حمایتی از ورزشکاران ذی نفع خود نشده است. ایشان پیش از انتخاب وعاید بسیاری به ورزشکاران دادند که طبق گفته افراد، به هیچ یک از آنها عمل نکرده اند و باعث شدند تا برومندان کردستانی همچون طاها غفاری با بغض از اوضاع بغرنج کنونی هیئت سخن بگوید و برای امرار معاش خود کولبری کند. نعمت بادزهره که دارنده ۱۶ نشان کشوری است و رکورد های مواد ۲۰۰ و ۸۰۰ متر دومیدانی معلولین را به دست دارد در عوض آموزش و به اشتراک گذاشتن تجربه قهرمانی خود با دیگران در رستوران های پایتخت مشغول ظرف شستن است.

در این میان نوبت به شخص نخست ورزش استان، حامد جولایی، می رسد. ایشان که خود از خانواده دومیدانی هستند باید شرایط خاص این عزیزان را مورد بررسی قرار دهند تا به جایگاه واقعی خود در ورزش استان کردستان برسند. ضمناً اداره ورزش و جوانان حدود سه سال و نیم است که مجمع عملکرد سالیانه را برای هیئت جانبازان و معلولین انجام نداده اند که منتظر شفاف سازی متولیان امر هستیم تا بدانیم که کم کاری از جانب اداره ورزش است یا فدراسیون جانبازان و معلولین؟

در پایان شایان ذکر است که هیچ دلیل منطقی پشت بدهکاری های هیئت جانبازان و معلولین با وجود بهره مندی از سالن و استخر وجود ندارد و این عدم درآمد از کجا نشئت می گیرد؟ پیش تر که این هیئت امکانات خاصی نداشت، ورزشکاران و ملی پوش های بسیار به تیم های کشور معرفی می کرد اما در این روز ها که اوضاع بهتر از قبل است، خبر خوشحال کننده ای به گوش نمی رسد. از سران این هیئت در استان کردستان خواهش مندیم که لیست قرارداد های مربیان و تعداد ورزشکاران تحت آموزش هر یک را با مستندات شفاف سازی کند. قاعدتاً با درآمد های این مجموعه و منابع در اختیار آن ها رتبه عملکردی ۳۰ در مدت ۳ سال و نیمه هیئت جانبازان و معلولین به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید دید که سکوت اداره ورزش و جوانان به چه معناست و چرا تصمیماتی مبنی عزل و یا ارائه عملکرد دقیق هیئت در طی این سالیان اخذ نمی شود؟

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.