×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
در گذر پهلوانان؛ این قسمت پهلوان شاهپور علی پناه
ولید خالدیان

پهلوان شاهپور علی پناه، فرزند؛ محمد علی، متولد سال؛  ۱۳۳۷  هجری شمسی در محله  جورآباد شهر سنندج است.

الحق و الانصاف شهر سنندج همواره مهد پهلوانان و محله جورآباد خواستگاه دلیر مردان بوده است.

شاهپور علی پناه دلاور و پهلوانی از دیار شرف و غیرت، از دیار مردمانی که صفت رشادت و دلاوری را همراه و در طول تاریخ همیشه حماسه آفرین و  ادامه دهنده راه صلاح‌الدین‌ها بوده‌اند. علی پناه در سال ۱۳۳۷ در محله جورآباد سنندج به دنیا آمده و در اوایل سال ۱۳۵۰ به دلیل تناسب اندام بسیار مناسب، با ورزش والیبال فعالیت ورزشی خود را آغاز و علیرغم موفقیت‌های که در این رشته ورزشی نیز کسب نمودند به دلیل علاقه وافر و ذاتی به ورزش کشتی مسیر زندگی ورزشی خود را تغییر و علاقه ایشان به ورزشکارانی همچون آقایان مرحوم محمد یارالهی و عزت الله افشاریان که در محله جورآباد ساکن بودند، این علاقه را تشدید و در سال ۱۳۵۱ پای در عرصه ورزش پر افتخار کشتی نهادند. شاهپور علی پناه به واسطه مرحوم پهلوان تیمور علی پناه برادر ارشد از قبل از سال ۱۳۵۰ نیز ورزش پهلوانی و زورخانه ای را از باشگاه ورزشی گیو پیگیری و ورزش کشتی در تداوم و تکمیل ورزش زورخانه ای آغاز گردید.

علی پناه ورزش کشتی را از مدرسه آزاد پور و زیر نظر مرحوم افشار و پهلوان سید صالح سیدالشهدایی آغاز و در سال  ۱۳۵۶ همانند بسیاری از پهلوانان و نام‌آوران کشتی سنندج، با حضور در جلسات تمرین مرحوم لطف الله نسب اسطوره کشتی کردستان، دوران قهرمانی را آغاز و سکوهای قهرمانی یکی پس از دیگری فتح گردید و به شرح ذیل مهم‌ترین عناوین قهرمانی ورزش کشتی آزاد و کشتی پهلوانی برای شهر سنندج به ارمغان آورده شد. عناوینی که بسیاری از آن‌ها تا به امروز تکرار نشده است.

– کسب مقام سوم آموزشگاه های ایران در رشته کشتی فرنگی در سال ۱۳۵۵

– کسب مقام پنجم مسابقات قهرمانی کشور در رشته کشتی آزاد در سال ۱۳۵۸

– کسب مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور در رشته کشتی آزاد در سال ۱۳۶۰ در استان یزد

– کسب مقام دوم مسابقات انتخابی جام بین‌المللی تختی و مقام چهارم این مسابقات در سال ۱۳۶۰

– کسب مقام اول مسابقات کشوری کارگران در رشته کشتی آزاد در سال ۱۳۶۱ و انتخاب در قالب تیم ایران جهت اعزام به مسابقات جام علی اف روسیه

– کسب مقام اول مسابقات کشوری کارگران در رشته کشتی آزاد در سال ۱۳۶۲ در استان مازندران

– کسب مقام دوم مسابقات قهرمانی کشور انتخابی تیم ملی در رشته کشتی آزاد در سال ۱۳۶۲ در استان گیلان

– کسب مقام سوم مسابقات بین‌المللی در کشور سوئد در سال ۱۳۶۲ و تنها باخت ایشان در این مسابقات در مقابل پیتر نانی اف بود صاحب چندین عنوان بین‌المللی.

– کسب مقام سوم مسابقات کشوری در رشته کشتی پهلوانی در سال ۱۳۶۳ و دست و پنجه نرم کردن مقابل پهلوانانی  همچون؛ محمد حسین محبی و محمد رضا توپچی

– کسب مقام دوم مسابقات کشوری در رشته کشتی پهلوانی در سال ۱۳۶۴ در استان اصفهان

 – کسب مقام ششم مسابقات قهرمانی کشور در رشته کشتی آزاد در سال ۱۳۶۴

– کسب مقام اول مسابقات شرکت‌های نفت ایران در رشته کشتی آزاد در سال  ۱۳۶۴ در کردستان

– کسب مقام سوم انتخابی جام بین‌المللی تختی در سال ۱۳۶۵

– کسب مقام سوم مسابقات جام بین‌المللی تختی در سال ۱۳۶۵ در بندر عباس در وزن ۱۳۰ کیلوگرم

– کسب مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور انتخابی تیم ملی در سال ۱۳۶۶ در مشهد در وزن ۱۰۰ کیلوگرم

-کسب مقام پنجم مسابقات قهرمانی کشور انتخابی تیم ملی در سال ۱۳۶۷  در مشهد در وزن ۱۳۰ کیلوگرم

       

شاهپور علی پناه علاوه بر داشتن عناوین قهرمانی ارزنده و بی مانند، از داوران و مربیان ممتاز رشته کشتی و سال‌ها به عنوان مربی کشتی در استان کردستان فعالیت و در طول این ایام قهرمانان ارزنده ای همچون؛ محمد زارعی، حمید آویهنگی، شورش مجیدیان، جبار بابایی، سیاوش احمد زاده، فرزین علی پناه و… تربیت و تحویل جامعه ورزش استان کردستان و کشور ایران داده‌اند.

علی پناه در سال ۱۳۵۶ به موازات فعالیت‌های ورزشی وارد دانشسرای مقدماتی و سال‌ها به عنوان دبیر ورزش و تربیت بدنی در اداره آموزش و پرورش استان کردستان خدمت و در سال ۱۳۸۴ از خدمت بازنشسته و در حال حاضر عضو کادر فنی انجمن کشتی پهلوانی هیئت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه ای استان کردستان و در مسابقات قهرمانی کشور ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی بزرگ‌سالان کشور که به طور همزمان در شیراز برگزار شد و  بیش از۶۰۰ ورزشکار از ۳۰ استان به مدت دو روز در بخش‌های هنر های فردی زورخانه ای، تیمی زورخانه ای، مرشدی و کشتی پهلوانی با هم به رقابت پرداختند، به عنوان مربی تیم کشتی پهلوانی استان کردستان تیم را همراهی نمودند تا همچنان جوانان این دیار از تجربیات این قهرمان ارزنده و پیشکسوت ورزش کردستان بهره برده باشند.

علی پناه هم اکنون نیز از ورزشکاران و پیشکسوتان شاخص و صاحب زنگ و ضرب ورزش پهلوانی استان کردستان و هر از گاهی نیز در ورزش عمومی زورخانه حاضر و میان‌داری می‌نماید.

شاهپور علی پناه دارای دو فرزند دختر و پسر و فرزند پسر ایشان آقای فرزین علی پناه از ورزشکاران جوان و مستعد و صاحب عنوان در بخش سنگین وزن و دارای آینده ای درخشان می‌باشند. شاهپور علی پناه که بنده نیز افتخار شاگردی ایشان را داشته‌ام، هم اکنون در آستانه ۶۰ سالگی به لطف خدا همچنان تنومند و با ابهت و در محله بهاران شهر سنندج ساکن می‌باشند.

نام شاهپور علی پناه بارها در جراید و مجلات معتبر ورزشی ازجمله مجله دنیایی کشتی ، کتاب تاریخ کشتی ایران تألیف آقای مهدی عباسی، کتاب آیینه سنندج و…  تیتر و ذیلاً بخشی از مصاحبه ایشان با یکی از جراید آورده شده است.

دلاور مردان کشتی کردستان از سال‌های دور همیشه در بحث قهرمان پروری همیشه سر دمدار مابقی ورزش‌های استان بوده‌اند و همین امر باعث شد که امروز تریبون ما به سمت پیشکسوتی از دنیایی کشتی برود، قهرمانی که کلکسیونی از افتخارات را با خود به همراه دارد. در دهه‌ی شصت تیم کشتی کردستان طلایی‌ترین دوران خود را طی کرد و همیشه در بین چهارتیم برتر کشور قرار می‌گرفت که در این میان مرد سنگین وزن کشتی کردستان جایگاه خاصی را داشت. شاپور علی پناه، گوش شکسته و کهنه کسوت کشتی کردستان است؛ وی ایام نوجوانی خود را در محله کشتی دوست جورآباد سپری کرد و بنا به هم‌جوار بودن خانه پدریش با محمد یارالهی، پیر ورزش‌های زورخانه ای و الگو قرار دادن ایشان پا در دنیای سخت کشتی گذاشت.

این پیر کشتی کردستان، صبح روز ۱۹ شهریورماه سال ۱۳۵۱ به باشگاه محقر «آزادپور» که در سه راه اکباتان سنندج حضور داشت می‌رود، نزد مربی مجرب استاد «صالح سیدالشهدایی» ثبت نام کرد و با کسب اجازه از «رشید ایوبیان» پیشکسوت سالن، دوبنده خود را بر تن و در وزن ۶۰ کیلوگرم شروع به فعالیت کرد. بعد از گذراندن خدمت وظیفه‌ی عمومی و با بازگشت به کردستان جرقه‌ای در زندگی ورزشی او خورد و تمرینات حرفه ای خود را از سالن تختی نزد مرحوم «لطف الله لطف الله نسبی» که خود از قهرمانان کشتی در سطح کشوری بود آغاز کرد.

علی پناه در طول مصاحبه از مربیش به نیکی یاد می‌کرد گویا استاد لطف الله نسبی در زندگی او تأثیر بسزایی داشته و خود او می‌گوید بزرگ‌ترین مشوق ورزشیم در طول آن دوران “آقا لطف الله” بوده است. وی با توجه به فیزیک بدنی مناسبی که داشت زود توانست در بین مدعیان این رشته در سطح استان قرار گیرد؛ اولین رقابتی که در آن حضور یافت به سال ۵۱ برمی‌گردد زمانی که آقا شاهپور با دست شکسته راهی رقابت‌های قهرمانی جوانان کشور به میزبانی زنجان می‌شود که به گمان مربیان آن زمان دست او در طول اردو بهتر شود که این مهم میسر نشد و وی در این مسابقات تنها نظاره گر بود؛ نظاره‌گر بودن و روی تشک نرفتن موجب شد انگیزه‌ی بیشتری را برای تمرین کردن پیدا کند و با جدیدت بیشتری پیگیر این راه پر مشقت شود تا آن روزهای تلخ را جبران کند. اولین عنوان علی پناه به سال ۵۵ باز می‌گردد زمانی که او جوانی ۱۹ ساله بود و در رقابت‌های آموزشگاهی همراه با «محمدحسین وحدانی»، «یدالله گله داری» و «سیروس فدکی» عازم ارومیه می‌شود و مدال برنز آن رقابت‌ها را بر گردن می‌اندازد و از آن سال مقام و عناوین پشت سرهم برای آقا شاپور رقم می‌خورد. پس از آن در سال ۶۰ در رقابت‌های بین‌المللی آریا مهر شرکت کرد و مقام پنجم را از آن خود کرد و در همان سال در مسابقات قهرمانی کشور که در شهر یزد برگزار شد توانست مدال برنز بزرگ‌سالان کشور را بر گردن آویزد.

 مدال آوری های پی در پی، این پیشکسوت کشتی کردستان را به عنوان یک مدعی جدی در وزن خود تبدیل کرد. وی در انتخابی جام ۲۲ بهمن بر روی تشک رفت و عنوان دوم را کسب کرد، در همان سال در قالب تیم ملی به سر مربیگری شمس‌الدین سید عباسی و معزی پور در رقابت‌های ۲۲ بهمن کشتی‌های زیبایی گرفت و مقام چهارم را از آن خود کرد. در سال ۶۱ شاپور علی پناه در رقابت‌های کارگران کشور با نام کردستان، دوبنده خود را بر تن کرد و به مسابقه پرداخت که در نهایت این دلاور مرد کردستانی توانست عنوان قهرمانی کارگران کشور را کسب کند.

پس از قهرمانی در این رقابت‌ها به عضویت تیم ملی کشتی کارگران کشور درآمد، زمانی که وی می‌بایست به همراه تیم که مربیگری آن را نیز لطف الله لطف الله نسبی بر عهده داشت عازم کشور شوروی سابق شوند و تمامی شرایط و مدارک برای پرواز آماده بود به ناگاه کشور میزبان برای تیم ملی ویزا صادر نکرد و علی پناه پای پرواز ماند و این مسئله حسرت بزرگی را بر دل او گذاشت. پس از این اتفاق ناگوار، مدیران ورزش کارگران کشور تصمیم گرفتند به قید قرعه پنج نفر از کشتی گیران تیم ملی را به مکه اعزام کنند که در این میان نام شاپور علی پناه به همراه محمدرضا طالقانی، غلام رضا قیطاسی و اسماعیل انواری وجود داشت که در آن زمان مرد گوش شکسته ما به دلایل مشکلات شخصی نتوانست به همراه هم قطاری‌هایش به سفر مقدس حج برود و او از مسئولین خواست به پاس احترام و ارج نهادن به زحمات مربیش لطف الله لطف الله نسبی ایشان را جایگزین خود کرده که در آن زمان این پیشنهاد پهلوان کردستانی مورد قبول واقع نشد و از او خواستند تا یکی از هم تیمی‌هایش را به جای خود بفرستد که علی پناه در اوج مردانگی ضمن معرفی «شاپور مقربی» وی را نیز تا فرودگاه همراهی کرد. پیشکسوت کشتی کردستان با قبول این واقعیت که از پس هر شکستی پیروزی نیز خواهد بود ناامید نشد و با تلاش و پشتکار وصف ناپذیرش در رقابت‌های جام بین‌المللی تختی در قالب تیم ملی باز هم قرار گرفت، هر چند که این بار هم شانس با وی یار نبود و با باخت ۷ بر ۴ به اسماعیل تمیز نفر سوم جهان و مصدومیت از ناحیه دنده، او مجبور شد تا از ادامه رقابت‌ها کنار برود .

آقا شاپور در سال ۶۲ بار دیگر دوبنده کارگران را بر تن کرد و در رقابت‌های کشوری حضور یافت که در این مرحله نیز با کسب عنوان قهرمانی موفق به پوشیدن پیراهن تیم ملی و همراه سایر ملی پوشان عازم کشور سوئد شد؛ در آنجا با یک باخت به “پیتر ناینف” قهرمان جهان و کسب ۴ برد پی در پی توانست برنز جهان را بر گردن آویزد، مدال و عنوانی که سال‌ها برای کشتی کردستان ماندگار خواهد ماند.

گزارش: ولید خالدیان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.