×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
توپ پینگ پنگ کردستان، گرفتار در تور اختلافات!
احمدرضا احمدیان

از دیرباز تا کنون سهم عظیمی از صفحات کتاب ورزش و قهرمانی استان کردستان متعلق به رشته پینگ پونگ و راکت به دستان آن بوده است. بنایی که با تدابیر معمار حاذقی چون استاد اقبال لطف الله نسبی بنا شد و چندی بعد سر به فلک کشید تا ستاره های بی بدیلی را به جامعه ورزش استان و کشور معرفی کند. این رشته پر رگ و ریشه همواره محبوب ورزش دوستان کردستانی واقع شده تا جایی که از کردستان و شهرستان سنندج به عنوان مهد پینگ پونگ ایران یاد می شود.

پرورش نوابغی چون: فواد کاسب، بهنام رحمت پناه، میدیا لطف الله نسبی و آریا امیری در دهه های مختلف صحه بر برنامه ای مدون و ضرورت پرورش استعداد ها در مسیر درست می دهد که باعث حضور مستمر تیم استان کردستان در رده های نخست رنکینگ کشوری شده است. اما چندیست که پینگ پونگ مانند چند رشته پر طرفدار دیگر کردستان، دچار فراز و فرود هایی شده است که سبب دلسردی و کم لطفی اهل فن و قلم به این رشته شده است.

از دلایل نیش ترمز ماشین ترقی این رشته چند عنوان را می توان دخیل دانست. در وهله اول لازمه و پایه پیشرفت هر رشته ورزشی، حضور افراد ورزشکار و کاربلد آن رشته در رأس کار می باشد که متأسفانه در سال های اخیر سکان داران هیئت پینگ پونگ استان کردستان اغلب افراد سیاسی و دولتی بوده اند که در حال حاضر به “جلال شریعتی”، رئیس شورای شهر شهرستان سنندج، در راس کار هیئت استان اشاره کرد که با حضور آقای کیوان تیشه گران، اغلب فعالیت های هیئت پیگیری می شود. پیش از ایشان رؤسای دیگری از خانواده ورزش بر مسند کار ریاست هیئت پینگ پونگ فعالیت می کردند اما تخصصی در این رشته نداشتند که نمونه بارز آن دوران ریاست آقای اقبال ذوالفقار نسب می باشد که آقای عباد زینبی را به عنوان دبیر و متخصص این رشته در کنار خود می دید. در کل حضور افراد متخصص پینگ پونگ به عنوان شخص دوم و سوم در هیئت خود عاملی بازدارنده برای پیشرفت این رشته می باشد که به احتمال زیاد افراد حاضر در مجمع باید دلایل قانع کننده ای به جهت رأی به افراد غیر متخصص داشته باشند.

در گام بعدی، از مهم ترین دلایل پسرفت پینگ پونگ استان کردستان می توان به نبود حمایات کافی و عدم بهره برداری از سرمایه های این رشته اشاره کرد. ضعف مالی و کمبود اعتبار مسئله جدیدی در ورزش کردستان نیست و کم تا بیش هر رشته ورزشی با چنین مسئله ای دست به گریبان است و هر موفقتی که کسب می شود کاملا با دست خالی و از روی غیرت ورزشکاران استان بوده است. اما باز هم نباید به سرمایه های ورزشی استان بی اعتنا بود و از تمامی پتانسیل ها و ظرفیت های پرورشی آنان استفاده کرد. قطعا حضور فواد کاسب در کشور آمریکا خود تلنگری برای پینگ پونگ ایران و کردستان است تا بدانند که اگر از سرمایه های ورزشی استفاده نکنند گوی سرمایه گذاری روی مربیان جوان از آنها ربوده خواهد شد و چندی دیگر شاهد نخبه پروری مربیان جوان کردستان در مناطقی دور از دیار خود خواهند بود که امیدواریم با تدبیر و حمایت هیچ گاه چنین اتفاقی نیافتد و مدیران تمامی سرمایه های ورزشی را در کردستان حفظ کنند.

جدای از دو مورد مذکور، بیشترین نیرو محرکه افت و افول پینگ پونگ در استان کردستان، مربوط به اختلافات و چند دستگی های میان مربیان و صاحب نظران این رشته می باشد که از شاخص ترین آن می توان به آقای انتقاد، امیر عمیدی، اشاره کرد که همواره هیئت و فعالیت های آن را مورد نقد قرار می دهد و حتی برای حضور در جلسات خود را پینگ پونگی نمی داند و از حضور و فعالیت در هیئت امتناع می کند. ایشان خود یکی از نوابغ و تئوریسین های این رشته می باشند و با سابقه درخشان خود در بخش تئوری از مقبولیتی بالایی میان افراد برخوردار هستند اما در عوض برنامه و راهکار دادن به هیئت همواره خود را عقب کشیده اند تا جایی که حتی یک قهرمان پینگ پونگ، ثمره کار و فعالیت آموزشی وی و شاگرد ایشان نمی باشد.

عمیدی با کورسی های خوبی که در فدراسیون پینگ پونگ کشور دارد به راحتی می تواند یک بازوی کارآمد این رشته در کردستان باشد و با برگزاری لیگ های متعدد و برگزاری دوره های آموزشی در باشگاه ها نقش به سزای در پیشرفت این ورزش داشته باشد اما متأسفانه با بیان جملاتی مبنی بر وجود نداشتن ورزش و اینکه دیگر پینگ پونگ کردستان حرفی برای گفتن ندارد سبب ملتهب شدن و بروز اختلافات ناخواسته میان خود و سایر پینگ پونگ باز های کردستان شده است. احدی منکر افول این رشته در کردستان نیست و هر کسی که خود را متولی ورزش و پینگ پونگ استان کردستان می داند به نحوی مقصر حال امروز این رشته می باشد اما می توان با ارائه راهکار های سنجیده و بینش حرفه ای باز هم روز های خوش را به پینگ پونگ کردستان آورد.

قطعاً در روز های خوشی و موفقیت همه خود را جزء خانواده پینگ پونگ می دانند اما اکنون که این رشته نیاز به همیاری و همدلی دارد نباید شانه از زیر کار خالی کرد و پشت به پشت هم به نبرد مشکلات رفت! کردستان بالاتر از هر نام و نشانی است و هر کس که خود را پرورش یافته این آب و خاک می داند باید برای سربلندی آن از تمامی توان خویش بهره گیرد.

در دنیای مدرن امروزی که ورزش به عنوان یک صنعت پر سود شناخته می شود، دیگر اختلاف نظر و کمبود امکانات معنی و مفهوم غیر قابل باوری دارد که باید در جهت از بین بردن چنین موانعی از شخص نخست ورزش استان گرفته تا شاگردان اساتید در باشگاه ها باید فکر چاره کنند تا پیک پیام آور خوشی در دیار ما روز بگذراند.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.