×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
انتخابات هیئت انجمن های ورزشی در تلاطم دولت و اشخاص!
احمدرضا احمدیان

ستون صندلی داغ به قوت قبل بر آن است تا با شفاف سازی پشت پرده ورزش کردستان و به چالش کشیدن مدیران ورزشی پرده از چهره راستین افراد به ظاهر خادم ورزش استان بردارد و خوشبختانه در چند شماره قبلی، واکنش های مثبتی در میان آحاد جامعه ورزشی استان کردستان داشته و با رسالت همیشگی اش به حیات خود ادامه می دهد.

یکی از بحث های بسیار داغ این روزهای ورزش کردستان و نقل اکثر محافل ورزشی، فراخوان اداره ورزش و جوانان من باب ریاست هیئت انجمن های ورزشی استان کردستان می باشد. هیئتی که به گوش عموم مردم نا آشناست؛ اما دریایی از رشته های ورزشی پر مدال را در خود جای داده است.

فوتبال روی میز،موتای، سپک تاکرا، راگبی، طناب کشی و پارکور تنها چند رشته از خانواده ۱۹ نفره انجمن های ورزشی هستند که هر یک علاقه مندان و استعداد های زیادی را شیفته و دلبسته ی خود کرده اند. طبیعتاً اداره ی این حجمه از رشته های ورزشی تحت نظر یک هیئت امری بسیار خطیر است که مدیری با دانش و انعطاف پذیر را می طلبد.

از اهمیت رشته های تحت نظر این هیئت می توان به پر مدال بودن رشته هایی مانند موتای و دارت اشاره کرد که اهتمام و امکانات خاص خود را می طلبد. در کنار آن رشته هایی نظیر راگبی به شکل آزمایشی در رقابت های المپیک جای داده شده است تا به مرور در آن جا خوش کند. حال جای سوال است که اداره ورزش و جوانان و ریاست این هیئت در استان کردستان از بدو فعالیت این رشته در استان تا به امروز چه دستاورد هایی برای کردستان کسب کرده اند؟

اکنون که سورنای فراخوان ریاست این رشته به گوش افراد همیشه در صحنه رسیده، جای آن است تا طبل انتقادات را به صدا در آوریم و از شخص نخست ورزش استان گرفته تا متولیان استانی و شهرستانی این هیئت را بر روی صندلی داغ پاله وان بنشانیم!

ابتدا به سراغ فعال ترین هیئت در شهرستان ها برویم؛ جعفر مبارکی ریاست هئیت انجمن های ورزشی در شهرستان سنندج را به عهده دارد و اکنون، خود نیز یکی از نامزد های انتخابات پیش رو است. طبق آخرین مستندات، سالن ورزشی ۴/۱۹ شهرک بهاران و خوابگاه و محل اسکان مجموعه ورزشی ملک نیا در اختیار هیئت انجمن های ورزشی شهرستان سنندج می باشد! طبیعتاً این سالن و خوابگاه درآمداتی را برای هیئت در پی داشته و مبالغ قابل توجهی از آن ها ماهیانه به حساب این هیئت واریز شده است. از آقای مبارکی تقاضا مندیم که حسابرسی این درآمد ها را شفاف سازی کنند تا دلیل کمبود بودجه برای اعزام بازیکنان به مسابقات مختلف روشن شود. همچنین خبر هایی مبنی بر عدم تخصیص سالن ورزشی، جهت برگزاری کارگاه های متناسب با رشته های ورزشی تحت نظر این هیئت به گوش می رسد که جای سوال دارد که چرا در راه پیشرفت این رشته و برگزاری فعالیت های رو به جلو آن سنگ اندازی می شود؟

در وهله دوم، روی سخن با فرهاد مبین، رئیس دیروز و امروز هیئت انجمن های ورزشی استان کردستان، می باشد؛ که انتقادات بسیاری به ایشان وارد است! خبر های ضد و نقیضی در این هیئت به گوش می رسد که افراد راس کار آن به دلیل دید غیر حرفه ای در مقابل زحمت کشان و فعالان این هیئت ایستاده اند و با بینش: “فعالیت حاشیه به دنبال دارد” مانع از پیشبرد اقدامات رو به جلو می شوند که از نمونه های بارز آن می توان به سلب اختیارات و گرفتن حق امضا از کوروش خضری، دبیر هیئت انجمن های ورزشی استان کردستان، اشاره کرد. همچنین لغو ابلاغ سید بهمن رضوی، مربی کارکشته و با سواد موتای کردستان که به تنهایی تحولی عظیم در این رشته به وجود آورد از این دسته اقدامات به شمار می رود. شایان ذکر است که تیم کردستان در آخرین دوره رقابت های المپیاد برتر کشور در رشته ی موتای صاحب ۷ نشان طلا به مربی گری رضوی شد و درایت بالا و خدمت ایشان به ورزش موتای، بر احدی پوشیده نیست؛ اما متاسفانه به دلیل اختلافات سلیقه ای از سوی سران این هیئت از کار برکنار شده اند. حتی ورزشکارانی در رشته پاراگلایدر در استان وجود داشته اند که به دلیل عدم حمایت و در اختیار نگذاشتن زیر ساخت ها برای آنها از کردستان مهاجرت کرده و مشغول پیگیری این ورزش در جنوب کشور و جزیره کیش می باشند.

علاوه بر موارد مذکور، شنیده ها حاکی از آن است که انتقاداتی مبنی بر عدم پرداخت هزینه ایاب و ذهاب و حق الزحمه داوران آقا و خانوم در رقابت های مختلف استان، بی توجهی به رشته های نوپای المپیکی مانند راگبی و برآورده نکردن مطالبات این رشته مانند لزوم برگزاری کارگاه های متناسب با آن و هزینه ی مدرس و اسکان ایشان، عدم خرید وسایل و لوازم مورد نیاز ورزشکاران در رشته هایی نظیر کریکت که با هزینه های شخصی بازیکنان از استان سیستان و بلوچستان خریداری شده و گردآوری یک کادر مدیرتی از افراد نزدیک به رئیس و بی توجهی به کمبود اشتغال برای مربیان سابق تیم ملی و ورزشکاران بازنشسته کردستانی، به بخت اول ریاست هیئت انجمن های ورزشی وارد است تا آقای مبین با شفاف سازی کامل در مجمع انتخابات حضور یابند.

در وهله آخر روی سخن با شخص نخست ورزش استان کردستان است؛ حامد جولایی در سال های حضور مستمر خود به عنوان مدیر کل اداره ورزش استان، نقاط تاریک و روشنی را در کارنامه خود می بیند و همواره تحت فشار افرادی در وزارت ورزش بوده است. با عنایت بر مواد آیین نامه برگزاری انتخابات رؤسای هیئت های ورزشی استان، نامزد های انتخابات باید بازنشسته نباشند و مقیم استان کردستان باشند. حال سوال اینجاست که آقای فرهاد مبین، کدام یک از موارد مذکور را دارا است؟ طبق آخرین شنیده ها ایشان جزء جامعه بازنشته کشور محسوب می شوند و مقیم استان تهران هستند. حال جای سوال اینجاست که حامد جولایی تحت فشار کدام شخص و ارگان قرار گرفته که به ناچار مبین را سرپرست هیئت تا روز برگزاری مجمع، انتخاب کرده و کاندیداتوری ایشان را به رسمیت شناخته است؟ علاوه بر آن آیا حضور ۸ ساله ایشان بر مسند کار مورد ارزیابی قرار گرفته که برای سومین دوره پیاپی از چنین مقبولیتی برخوردارند؟ چرا فیلتر محدودیت دو دوره پیاپی برای رؤسای هیئت های ورزشی تصویب نمی شود تا مدیران سال های طولانی بر مسند کار نباشند و قشر جوان کمتر از کمبود شغل رنج ببرند؟

امیدواریم که جناب جولایی پاسخگوی این ابهامات وارده باشند و نسبت به شفاف سازی آن تا پیش از برگزاری مجمع اقدام کنند.

شایان ذکر است که در لحظات پایانی برای برگزاری ایم انتخابات به دلایل نا مشخصی اداره ورزش و جوانان دست به فراخوان مجدد ثبت نام نامزد های این هیئت زد تا روند انتخابات آن از صفر شروع شود. طبیعتا فراخوان مجدد در دقیقه نود و در زمانی که مجمع های انتخاباتی رو به برگزاری بوده است خبر از ابهاماتی می دهد که تیم خبری پاله وان هر چه سریع تر نسبت به دلایل چنین تصمیمی اقدام و پاسخ پرسش های خود را در صفحات اینترنتی منتشر خواهد کرد. همچنین از نامزد های هیئت انجمن های ورزشی خواستاریم با یک سری اقدامات غیر حرفه ای، افراد قلم به دست را تشویق به نوشتن مطالب جانب دارانه و به دور از حقیقت نکنند تا ورزش این دیار بیشتر از این ها در باتلاق فساد فرو نرود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.