×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰
سناریو تکراری عدم حمایت از بخش خصوصی؛ این بار راه یاب ملل:
احمدرضا احمدیان

در دنیای مدرن علاوه بر گسترش ارتباطات، صنعت ها و فرهنگ های نو ظهوری بر رشد یک جامعه اثر گذارند. شاید پیش از این ها، ورزش صرفا به جهت سلامتی و ادای دین به بدن مورد توجه افراد بود؛ اما امروزه از آن به عنوان یک صنعت پر درآمد یاد می شود. صنعتی که در تکاپوی تولید یک نتیجه ی مطلوب، به دور از به کار گیری دستگاه های پر سر و صدای کارخانه ای است تا جایی که سایر شرکت ها و بخش های خصوصی را به خود جذب کرده تا از آن کسب درآمد و افتخار کنند. در سراسر دنیا بر خلاف ایران، ورزش را یک تجارت درآمدزا می بینند و تیم های ورزشی نظیر پارما ایتالیا، سوون سامسونگ کره جنوبی، یوکوهاما ژاپن و بساری از این قبیل، جز بزرگترین تیم های ورزشی دنیا هستند که توسط بخش ها و شرکت های خصوصی اداره می شوند.

در ایران نیز، بخش های خصوصی کم و بیش به ورزش روی آورده اند و مشغول تیم داری در آن هستند؛ حضور آن ها در ورزش، به هر قیمتی هم میسر نیست و لازمه آن، حمایت و پشتیبانی از افراد ورزش دوست است تا صنایع کوچک و نو ظهور نیز، به خود باوری لازم جهت ورود به دنیای ورزش دست پیدا کنند. عملاً اگر هوا خواهی های لازم از جانب دولت و مسئولین سیاسی و ورزشی صورت نپذیرد، نتیجه ای جز دلسردی و پسرفت ورزش هر دیاری به همراه نخواهد داشت.

راه یاب ملل، یک شرکت خصوصی نو پا در دنیای ورزش و تیم داری است، که پس از سفر طولانی از تهران به مریوان، شروع به سرمایه گذاری در ورزش کردستان کرد. در عصر حاضر که عموم مردم درگیر نا به سامانی های اقتصادی هستند، هم زبانان ما در مریوان، قدم در راه اعتلای ورزش گذاشتند و عناوین و افتخارات بسیار برای خود و هواداران به ارمغان آورده اند. اما در ادامه راه با بی مهری هایی از جانب استاندار کردستان، مسئولین ورزشی استان و رؤسای هیأت مواجه شدند که سبب دلسردی سران آن شد تا جایی که دست به انصراف از تیم داری حرفه ای در ورزش زده اند.

راه یاب ملل در ابتدا محبوب ترین رشته ی توپی را مد نظر گرفت و با کسب سهمیه لیگ برتر فوتبال زنان کشور، راه روشنی در ظلمت بی توجهی های مسئولین برای درخشش استعداد های استان کردستان باز کرد و شور و شعف بسیاری میان دختران فوتبالیست کورد ایجاد شد تا با درخشش در این میدان، رویای کودکی خویش را بیش از هر زمان دیگری در دسترس ببینند. اما پس از مدتی، کشتی باشگاه مریوانی غرق در دریای بی اهمتی مسئولین فوتبال استان شد تا جایی که مساعدت های فدراسیون فوتبال به این تیم، از پل هیأت فوتبال کردستان به راه یاب ملل عبور نکرد و پرداخت نشد. تا مشکلات مالی گریبان این تیم بلند آوازه را بگیرد. خبات بیگلر، مدیر عامل باشگاه راه یاب ملل در این خصوص اظهار کرد:« در سال های اول و دوم حضور باشگاه راه یاب ملل در لیگ برتر فوتبال زنان کشور، مسئول کمیته مسابقات این لیگ، مساعدت های مالی قابل توجهی برای تیم های حاضر در لیگ زنان در نظر گرفت، که راه یاب ملل هم از این قاعده مستثنی نبود و این اعتبارات به ارزش ۴۰ و ۷۰ میلیون تومان طی دو سال به حساب هیأت فوتبال استان کردستان واریز شد. اما مبلغ بسیار کمی از آن به دست ما رسیده و ما بقی آن از جانب رئیس این هیأت کتمان شده و ایشان نسبت به پرداخت آن به باشگاه راه یاب ملل بی توجه اند.»

فوتبال، والیبال، کشتی و هر ورزش حرفه ای دیگر، هزینه های خاص خود را می طلبد و چنین مساعدت هایی در برهه های زمانی خاصی می تواند دست گیر باشگاه های ورزشی استان شود و بخش اعظمی از مشکلات آن ها را حل و فصل کند. پس از برآورده نشدن نیاز های راه یاب ملل و واگذاری تیم فوتبال، این باشگاه به فکر سرمایه گذاری بلند مدت در والیبال استان کردستان افتاد. بدین صورت که با بنای یک تیم والیبال از پایه شروع به استعداد یابی کرد و توانست پس از مدتی قهرمان لیگ یک والیبال مردان در مقطع بزرگسالان شود و کو سوی امید ورزش استان کردستان لقب گیرد. حال نوبت به گلادیاتور های زمین ۹ در ۹ رسید تا بجنگند و افتخار بیافرینند. شاید خوش بین ترین والیبالیست کردستانی هم، فکر صعود یک تیم از این استان به سوپر لیگ والیبال کشور و پذیرایی از تیم های ایرانیِ صاحب نام آسیا در مریوان را نمی کرد و این قفل به لطف شاه کلید راه یاب ملل گشوده شد.

اما تیم خوش آتیه ی والیبال کردستان باز هم مورد بی مهری ها قرار گرفته است و گاهی مورد انتقاد والیبالیست ها و پیشکسوتان این رشته قرار می گیرد که چرا افراد بومی در رقابت های راه یاب ملل در سوپر لیگ به کار گرفته نمی شوند. طبیعتاً لازمه حفظ و بقای هر امتیازی، مصونیت، ممارست و حمایت از آن است. اقلامی که کمترین سهم را در سبد توجهات مسئولین به این باشگاه دارند. گاهی منطقی ترین تصمیم در عوض عدم حمایت های مسئولین استان از این تیم، به کار گرفتن بازیکنان شاخص و کاربردی سطح کشور در آن می باشد؛ تا رفته رفته استعداد های بومی والیبال رشد کنند و این تیم به مرور دست به پوست اندازی بزند و آن روز است که یک تیم از سرمایه های بومی کردستان در بالاترین سطح ورزش والیبال کشورحاضر خواهند بود. مدیر عامل باشگاه راه یاب ملل در خصوص عدم توجهات و حمایت های لازم مسئولین استان نسبت به حفظ این سرمایه خاطر نشان کرد:« متأسفانه در روزگار قهرمانی همه ی مسئولین همراه ما هستند و به هنگام مشکلات خبری از هیچ یک از آن ها نیست. باشگاه و بازیکنان راه یاب ملل تا کنون پاداش قهرمانی لیگ یک این تیم در سال گذشته را از جناب استاندار دریافت نکرده اند و از هیچ ارگان دولتی مانند: فرمانداری مریوان، استانداری استان کردستان، اداره ی ورزش و هیأت والیبال حمایت خاصی نمی شوند و هنوز ۴۰ درصد مطالبات بازیکنان این تیم پرداخت نشده است. بر خلاف سایر تیم های استان های همجوار، ما برای استفاده از امکانات دولتی مانند سالن و عبور و مرور، هزینه های زیادی را متحمل شده ایم و مشکلات بسیاری نظیر: پرداخت حق بازیکنان، مطالبات کادر فنی، تأمین و مهیا کردن شرایط مسابقه و  پرداخت ورودی سوپر لیگ کشور را داریم و یک تنه نمی توانیم به این نبرد یک به چند برویم و تصمیم به انصراف از حضور در رقابت های سوپر لیگ مردان کشور گرفته ایم.»

متأسفانه این دسته مشکلات همواره تیتر یک نشریات و سر خط خبر های ورزش کردستان است و اعراض از ورزش مبحث جدیدی برای کسی نیست. قاعدتاً اگر این روال ادامه داشته باشد و پشت تیم راه یاب ملل خالی شود، سایر ارگان ها و شرکت های تأثیر گذار مانند: پتروشیمی، ایستک، لاستیک و تراکتور سازی که می توانند با سرمایه گذاری در ورزش، انقلابی در این حوزه ایجاد کنند؛ نسبت به این اقدام دلسرد شده و نتیجه ای جز متضرر شدن خود و ورزش را در سایه این بی توجهی ها نمی بینند.

شاید مربیان و ورزشکاران تا دست به چنین اقدامات احساسی نزنند، کمتر کسی به آن ها توجه خواهد کرد. حامد جولایی، مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان کردستان، پس از شنیدن خبر انصراف باشگاه راه یاب ملل از رقابت های سوپر لیگ، نسبت به آن واکنش نشان داد و تأکید کرد:« بسیار این تصمیم سخت و غیر قابل باور است. بنده به همراه جناب استاندار مستقیم وارد رایزنی شده ام تا تمامی مشکلات این تیم خوشنام کردستان رفع شود و برای این کار از هیچ تلاشی فرو گذاری نخواهیم کرد. امیدواریم با همکاری های لازم با نمایندگان کردستان و روابط با فدراسیون، راه یاب ملل را از پرداخت ورودی سوپر لیگ والیبال معاف کنیم و تمامی امکانات دولتی را با کمترین هزینه در اختیار این باشگاه قرار دهیم تا با آرامش خاطر و با قدرت به کار خود ادامه دهند.»

شاید این سخنان امید بخش آقای جولایی و سایر مسئولین، تکرار مکررات باشد اما انتظار می رود که هر فرد در هر پست و مقامی به وعاید خود جامه ی عمل بپوشاند و انتظارات را برآورده کند تا با ورود سایر نهاد های خصوصی در ورزش، بیش از پیش شاهد رشد و اعتلای ورزش حرفه ای در کردستان باشیم.

بی توجهی فرماندار و نماینده مریوان و ریاست هیأت والیبال استان کردستان  و عدم واکنش آنها نسبت به این اوضاع بغرنج، جای انتقاد و پیگیری دارد. امید است صدای خوش حمایت و مسئولیت پذیری هر شخص صاحب منسبی در رأس مسئولیت های خطیر استان به گوش تمامی ورزشکاران، در تمامی رشته ها برسد و بودجه ها و اعتبارات، به افراد و رشته های خاص تعلق نگیرد؛ تا بیگلر های بسیاری در کردستان، به سرمایه گذاری و تلاش برای رشد ورزشِ آن روی بیاورند و کشتی به گل نشسته ی ورزش این کردستان را دوباره به آب بیندازند.  

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.