×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
ماهِ آسمان جودوی کردستان رو به تاریکی!
احمدرضا احمدیان

جودو نسبت به سایر رشته های رزمی که چندیست از حیات آنان می گذرد، ورزشی نسبتاً جدید تر است؛ اما به محض ورود آن از سرزمین آفتاب تابان به سایر کشور های جهان، علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده که اکنون از آن به عنوان سومین رشته المپیکی با رقابت در ۱۵ وزن مختلف یاد می شود.

این رشته پر مدال که از اوایل دهه ۴۰ وارد ایران شده است، همواره با فراز و فرود هایی مواجه شده که ثمره آن تعلیق شدن فدراسیون جودوی ایران از سوی فدراسیون بین المللی است! قطعا این تصمیم طبعات بسیار ناخوشایندی در راستای نابودی جودوی استان های کشور به همراه دارد تا وضعیت کنونی دستاویز خوبی برای مسئولین آن به جهت توجیه کم کاری ها، بی خیالی ها و خروج از فشار های رسانه ای باشد.

در این شماره از نشریه پاله وان، رئیس هیأت جودوی استان کردستان و تمامی کادر مدیرتی ایشان را از صندلی گرم ریاست به صندلی داغ پاله وان فرا می خوانیم تا جوابگوی ابهامات مدیریتی این رشته باشند و به شفاف سازی مسائل رو بیاورند.

خوشبختانه رشته ی جودو نسبت به سایر رشته های ورزشی در کردستان کمتر اسیر کمبود امکانات تمرینی و زیر ساخت ها شده است و با سالن های متعدد در استان مشغول به حیات خود است.

 هیأت جودو در سال های ریاست رضا پرهیزکار، فراز و فرود های بسیاری را تجربه کرد اما نقطه عطف آن دوران، روحیه قهرمان پروری ایشان در عین کمبود مربی و امکانات مالی بود. تا جودوی استان کردستان در تمامی رده های سنی عنوانداری کند. پس از ایشان نوبت به ریاست جلال کرمی رسید که خود یکی از نوابغ رشته جودو با مدرک مربی گری درجه آ-قاره کهن می باشد تا نوید وقوع روز های روشن در این رشته به تمامی جودوکاران داده شود؛ اما شرایط آنگونه که همه انتظارش را می کشیدند، پیش نرفت و ایشان در هیأت جودو دوام چندانی نداشت و توسط مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان از این سمت عزل شد تا ماه آسمان رشته جودو رو به تاریکی برود.

اما پس از یک اقدام نا متعارف ایشان که میانه خوبی با رسانه های منتقد ندارند، بی اعتنا نسبت به اخبار ضد و نقیض باز هم برای ریاست هیأت جودو کاندید شدند و با کسب اکثریت آرای ماخوذه دوباره به میز ریاست بازگشتند. به جرئت این یک بام و دو هوای مسئولین در اداره ورزش و جوانان استان و سازمان بازرسی و نظارت، نسبت به تأیید صلاحیت کاندیدا ها جای سوال دارد که ما در انتظار شفاف سازی و چگونگی این مقبولیت در عین عزل ایشان و مسائل پشت پرده آن به سر می بریم!

شنیده ها حاکی از آن است که هیأت جودو استان با مسئله ای به نام حمایت از قهرمانان کاملاً بیگانه است. تا جایی که در برهه ای، خود جودوکار ها دلخوش به وعده مسئولین با هزینه های شخصی به مسابقات کشوری اعزام شدند و پس از اتمام مسابقات، رنگ و روی مساعدت آقایان را ندیدند! همچنین بعضاً دیده شده که مسئولین هیأت جودو مقابل قهرمانانی که از آنها انتقاد کرده اند و خواهان مطالبات خود شده اند، با قدرت ایستاده و علاوه بر برخورد شدید، دست به جایگزینی نفرات دیگری به جای ورزشکاران منتقد، جهت اعزام به مسابقات زده و با در نظر گرفتن محرومیت های چند ماهه، مخالفان خود را از سر راه برداشته اند.

آنچه که عیان است نفوذ بسیار سران هیأت جودو استان در تمامی مسائل می باشد که با ارائه مدارکی مبنی بر پرورش استعداد های جودوکار از آمار کارت های بیمه سلامت این رشته، خود را از هرگونه انتقادِ کمبود هنرجو تبرئه می کنند و تعدد نفرات در باشگاه ها را به رخ می کشند. اما سوال اینجاست که آیا شما هر فردی را که با یک جلسه تمرین و اخذ کارت بیمه این رشته پا به خانه جودو گذاشته، در شمار استعداد های دست پروده و تعدد بالای علاقه مندان در نظر خواهید گرفت؟ و چرا خبری از این تعدد هنرجو و شرکت کننده ها در مسابقات جودو استانی نیست؟

خالی از لطف نیست تا جویا شویم که چرا با برگزاری دوره های بسیار ارتقا سطح مربی گری و مدارج داوری، شاهد هیچ قضاوتی از داوران کردستانی در رقابت های معتبر جودو نیستیم و خبری از مربی های با کیفیت و با دانش روز دنیا در کردستان نیست؟ تا رشته جودو در رده سنی بزرگسالان به حسرت ۲۰ ساله اش جهت کسب عنوان کشوری پایان دهد!

جودوکاران کردستان از جلال کرمی به عنوان شخص اول مسئولیت جودوی استان، انتظار دارند تا تمامی توجه خود و هیأت را معطوف به افراد و شهرستان های خاصی نکند و با انحطاط دو دستگی ها و اختلاف نظر های سلیقه ای و پیش پا افتاده ی مربیان استان و به کار گیری دانش و تجربه ی کسب شده خود در دوران ورزشی، از رفتن دود این آتش برپا شده به چشم جودوکاران ممانعت کنند. شاید با تشکیل کانون های هم اندیشی با حضور قهرمانان و گوش شکسته های رشته جودو و مشورت با دلسوزان راستین و کاربلد آن، جودوی استان کردستان از بیراهه ای که پیش گرفته نجات پیدا کند.

این رشته ورزشی هم مانند سایر رشته های دیگر نیازمند مخارج بالایی برای استفاده از مکمل های ورزشی مجاز و لباس های مسابقه ای برای ورزشکاران می باشد؛ که اگر حمایت و توجه مسئولین ورزشی استان کردستان و هیأت جودو در کار نباشد و همچنان جبهه گیری میان افراد ادامه پیدا کند، وضعیت از این بهتر نخواهد شد و شاهد نابودی تمام و کمال استعداد های جودو در استان کردستان خواهیم بود و آن روز است که دیگر پشیمانی سودی ندارد و تمام شما مدیران ورزشی در قبال چنین فاجعه ای مسئول خواهید بود!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.