×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹
جعفر زندی:شعله فوتبال کردستان رو به خاموشی است!
عادل خلیلیان

به گزارش گروه خبری پاله وان،جعفر زندی در دوران بازی خود این فرصت را داشت تا در لباس تیم فرمانداری مریوان برابر تیم های مطرح فوتبال ایران از جمله استقلال، پیکان و … بازی کند.

او سهم قابل توجهی در پرورش استعدادهای فوتبال استان داشته، از “جعفر زندی” می گوییم. مردی که شاید در ظاهر، اخمو دیده شود؛اما همواره نشان داده که دلش برای فوتبال استان می تپد و پیشنهادها و انتقادهای سازنده اش نشان از دلسوزی و مهربانی دارد. ساعتی با این پیشکسوت و مربی کارنامه دار فوتبال  استان در تحریریه روزنامه گپ و گفت داشتیم که تقدیم می شود.

 

 فوتبال را از کجا  و زیر نظر کدام مربی شروع کردید؟

فوتبال را از زمین های خاکی حاشیه شهر شروع کردم و به یاد دارم آقای جلال رازی مربی دبستان بنده بودند که مرا به فوتبال معرفی کردند و بنده زیر نظر مرحوم استاد یدالله مفاخری فوتبال باشگاهی را شروع نمودم.

اولین مسابقات رسمی که به عنوان بازیکن حضور داشتید چه زمانی بود؟

در مسابقات فوتبال نونهالان شهرستان سنندج بود که با حضور ۱۴ باشگاه این شهر برگزار شد و من هم توانستم اولین تجربه بازی در سنین پایه و در یک مسابقه رسمی را داشته باشم

در کدام باشگاه ها بازی کردید؟

در باشگاه های زیادی از جمله شاهین سنندج، توحید و ساینا سنندج ، پیام سنندج، خورشید زریوار مریوان، فرمانداری مریوان، پیروزی کامیاران، نیروی زمینی تهران و لشکر ۸۱ کرمانشاه در لیگ برتر کرمانشاه سابقه بازی را داشتم.

وضعیت حال حاضر فوتبال کردستان را چطور ارزیابی می کنید؟

آنچه کاملا واضح است فوتبال کردستان وضعیت خوبی ندارد و اگر لیگ های پایین تری از لیگ دسته سوم کشور وجود داشت قطعا ما کردستانی ها حضوری فعال داشتیم.

به نظر شما مشکل اصلی فوتبال کردستان چیست ؟

اگر به تاریخ ورزش استان نگاهی بیندازیم، درمی یابیم که بهترین بازیکنان و مدیران را در کشور داشته ایم. این استان دارای ظرفیت های خیلی خوبی است که کمتر به آن توجه می شود،اما همدلی و یکپارچگی در ورزش استان به خصوص در فوتبال، کم است.برای این که فوتبال استان دچار تحول شود،همه باید پای کار بیایند. رئیس هیئت فوتبال استان باید پای کار باشد، می گویند رئیس هیات فعلی تجربه کار مدیریتی در هیات دارد؛اما فوتبال مقوله ای جدای از مدیریت است. مدیر فوتبال استان باید نقدپذیر باشد وصدای مخالفان را با دل و جان گوش کند. مسئولان استان باید ورزش و مخصوصا فوتبال را جدی بگیرند. باید ساختار صحیح و هدفمندی در ورزش داشته باشیم و از همه افراد اهل فن در زمینه پیشرفت فوتبال استفاده شود .من همیشه از خود می پرسم چرا استاندار مشاور قوی در حوزه ورزش ندارد تا جامعه ورزشی مطالبات خود را راحت تر به اطلاع وی برساند؟

علل توسعهنیافتگی فوتبال در کردستان ایران را در چه میدانید؟

عدم مدارس فوتبال حرفه ای و آکادمی ها ، نبودن اسپانسر، نبود زیر ساخت ها، استفاده نکردن از تجربیات پیشکسوتان، جلسات بدون خروجی، کار را به کاردان سپردن و عدم مدیریت ورزشی از علل توسعه نیافتگی فوتبال کردستان می باشد.متاسفانه اگر این وضعیت ادامه داشته باشد شعله فوتبال کردستان رو به خاموشی خواهد بود.

هیات فوتبال متولی این رشته ورزشی است، آیا این هیات در کردستان توانسته‌ است به وظایف خود عمل کند؟

متاسفانه خیر، آنها هم دلایل خاص خود را دارند البته در حال حاضر فوتبالی نداریم تا هیئت فوتبالی داشته باشیم، مانند جام محلات که فقط ثبت نام می کنند، کسانی هستند همانند منصور ذوالقدر که شب و روز بی ادعا کار می کنند و تلاش می کنند اما این نفرات خیلی کم هستند متاسفانه رئیس زیاد داریم ولی دلسوز نداریم.

وضعیت فوتبال پایه را در کردستان چطور ارزیابی می کنید؟

به فوتبال پایه هم  آن چنان که باید، توجه نمی شود.در صورتی که استعدادهای خیلی خوبی وجود دارد که باید شناسایی شوند تا بتوانیم همانند گذشته بازیکن سازی داشته باشیم و حتی به دیگر استان ها صادر کنیم.در این میان “محلات” و”شهرستان ها”، منبع سرشار استعدادهای فوتبالی است که هیچ برنامه راهبردی برای آن ها نداریم. هم اکنون جوان های بومی با استعدادی در تیم های مختلف استان بازی می کنند که باید اراده ای از سوی هیئت فوتبال،اداره کل ورزش و جوانان،شهرداری،شورای شهر،استانداری و دیگر سازمان ها برای توجه به آن ها وجود داشته باشد و همگی پای کار بیایند و سرمایه گذاری کنند.

چند سالی در مجموعه ورزشی شهرداری در کنار رئوف زارعی مشغول به کار بودید درباره آن توضیح می دهید؟

بله درست می فرمایید دوران خوبی داشتیم بنده الان هم هستم ولی رئوف نیست، مجموعه خوبی است با آقای کیوان تیشه گران و آقای حسام شریعتی عزیز و سعید ملکی شروع پرقدرتی داشتیم ولی متاسفانه باشگاه شهرداری را تعلیق کردند ولی بنده هم اکنون به کشف استعدادها می پردازم و آقای علی پژگول و کیوان تیشه گران ، شهردار سنندج، حراست شهرداری و تمام اعضای شورای شهر از حامیان بنده هستند ولی هیچ امکاناتی نداریم.

درباره تلخ ترین و شیرین ترین خاطره ورزشی دوران فوتبالت برایمان بگو؟

خاطرات شیرین بردن تیم های قدرتمند کشوری همانند گل گهر سیرجان، استقلال انزلی، سپیدرود رشت، فولاد گستر تبریز ، چای لاهیجان و داماش تهران و خیلی از تیم های برتر و خاطرات تلخ هم نگاه کردن بازیکنان ما به لباس های ورزشی تیم های لیگ برتری و امکانات آنها و فوت ارسطو از خاطرات بد ورزشی بنده بودند.

در سال های اخیر بعنوان مربی در سالن عباس آباد مشغول آموزش به سنین مختلف بودید، بفرمایید وضعیت استعدادها در حاشیه شهر چگونه است؟

در حال حاضر هم همین کار را انجام می دهم، هم از نظر استعداد در سطح بسیار بالای هستند که نمونه بارز آنها سینا محمدی است که در فرایبورگ آلمان بازی می کند و استعداد های دیگری هم هستند که در تیم های سنندجی از جمله آبیدر بازی می کنند و از چهره های خوبی به شمار می روند. در طول چندین سال گذشته بطور مستمر با پشتیبانی آقای کیوان تیشه گران مدیر ورزش شهرداری سنندج از جوانان مستعد فوتبال در حاشیه شهر بصورت رایگان حمایت کرده و مستعدین این رشته رو به فوتبال استان معرفی کردیم و از زحمات همکاران عزیزم در سازمان ورزش شهرداری بخصوص حبیب الله کاظمی، رئوف زارعی، خانم نادری تشکر می کنم.

فوتبال دوران شما با امروز را چگونه مقایسه می کنید؟

دوران ما بیشتر بحث غیرت و تعصب بود اما امروزه گوشی و فضای مجازی حاکم است و غیرت و تعصب رخت بر بسته است.

بزرگترین حسرت دوران فوتبالی جعفر زندی چه چیزی می تواند باشد؟

بنده تنها حسرتی که داشتم و دارم قبلاً مشاوره نداشتیم و الان هم حامی نداریم و آرزو دارم روزی فوتبال با لیاقت کردستان به جایگاه خودش برسد.

در دورانی برابر  تیم های بزرگ و سرشناس ایران از جمله استقلال تهران ، پرسپولیس تهران، پیکان ، نساجی ، آرارات و… بازی کردید از آن دوران برایمان بگویید؟

بله درست می فرمایید واقعا با این سوال خاطرات ما را زنده کردید، ما متاسفانه با هیچ امکاناتی در برابر غول های فوتبال ایران با دست خالی مبارزه می کردیم آن هم فقط بخاطر شاد کردن دل هم استانی های عزیزمان بود و نتایج خوبی هم می گرفتیم و باعث غرور می شدیم.

در مورد رسانه های ورزشی استان چه نظری دارید؟

رسانه ها آگاهی می دهند و زحمت می کشند در سرما و گرما خبرها را می رسانند ولی گوش شنوایی وجود ندارد بنده از اول دبستان می گویم اسپانسر نداریم ولی امید دارم یک اسپانسر پیدا شود تا فوتبال این استان را نجات دهد و در کنار یک مدیر خوب و کاربلد استعدادهای این استان به هدر نرود.

به عنوان یک مربی و پیشکسوت چه توصیه ای برای فوتبالیست های جوان دارید؟

اول تربیت، بعد درس و پس از آن فوتبال حرفه ایی را ادامه بدهند اما نه در استان کردستان چون تفکر حرفه ای در فوتبال این استان وجود ندارد و مسئولان امر به فکر نجات فوتبال در کردستان نیستند، در کنار همه این ها همیشه احتیاج به خدا و سلامتی روح و روان را از یاد نبرند.

اگر بعنوان یک سرمربی ترکیبی از فوتبالیست های دوران خودت را به میدان بفرستید از چه کسانی استفاده می کنید؟

فوتبالیست های خوب و سرشناس زیادی داشتیم از جمله رئوف زارعی، ستار محمدی، سامان ملایی، ارشاد خلیل الاهی، فرشید رحیمیان، صالح زندی،  شاهو احمدی، رضا مجیدی، فرشید جهان بین، وریا غفوری، امجد شکوه مقام، مهدی کانی مشکانی، حیدر احمدی، مهدی فیروزی، عبدالله پورمند، عامر میکائلی، صدیق زندی، صلاح کریمی و امیر ترکیبی،

چرا حضور پیشکسوتان در فوتبال کردستان کم رنگ شده است؟

کم لطفی از ما مربیان و هیئت فوتبال است که از این گوهر های درخشان استفاده نمی کنند.

به نظر خودت در زندگی ورزشی و شخصی به حقت رسیده ای؟

از نظر فوتبالی خیر ولی از نظر زندگی چون سالم زندگی کردم و همیشه خداوند متعال یار و یاور بنده بوده است راضیم.

با کدام مربیان کار کردید و چه مربیانی در فوتبال شما نقش داشتند؟

مربیان زیادی از جمله مرحوم یدالله مفاخری، حبیب الله لطف الله نسبی، بها الدین خوش نما بهرامی، آقای اسماعیلی و آقا کریم در کرمانشاه و مرحوم رضا غنیمی نقش زیادی در فوتبال بنده داشتند، منصور رستمی و داریوش زراری در مریوان ، احمد علی حسینی در بیجار،کاک ناصر در دیواندره و آقای رستمی در کامیاران هم مربیانی بودند که با هاشون کار کردم.

نقش دکتر ذوالفقارنسب در فوتبال کردستان از دیدگاه شما چگونه است؟

دکتر ذوالفقارنسب مایه افتخار تمام کردهاست ولی کاش همان طور که فوتبال همدان را دگرگون کرد همدانی که هیچ وقت استعداد نداشت و حالا هم تماشاگر ندارد به اندازه همدان برای کردستان هم مایه می گذاشت و ما هم در خدمتگذاری آماده بودیم.

چرا شما و رئوف زارعی و ستار محمدی و سامان ملایی که زمانی در سطح اول کشور بازی می کردید را  به تمرین پیشکسوتان دعوت نمی کنند؟

فکر کنم پیشکسوتان باید اول نا آماده باشند دوم رسمی یا مدیر باشند یا وضعیت مالی خوبی داشته باشند و سوابق خوبی از نظر فوتبالی نداشته باشند.

دلتنگ دوران بازی و تیم هایی که بازی می کردی نیستی؟

“ساینا” و “توحید”زمانی  با انبوه بازیکنان بومی هویت فوتبال کردستان بودند و خاطرات زیادی از این تیم های دوست داشتنی دارم و به نوعی الان دلتنگشان هستم.این دو تیم که هنوز در دل فوتبالی ها محبوب هستند،متاسفانه به دلیل “ضعف مدیریت” نابود شدند.در گذشته، برخی دست اندرکاران عاشق این دو تیم بودند و زندگی شان با “ساینا”  و”توحید” گره خورده بود. من معتقدم هنوز هم  مربیان بومی، دلسوز فوتبال استان هستند

سخن پایانی؟

از نشریه پاله وان تشکر و قدردانی می کنم همچنین از دوستان و خانواده و بانک شهر آقای بشیر گردیده کمال تشکر را دارم و همچنین از آقای شهسوند و محسن فتحی سپاسگذارم و امیدوارم کردستان هم صاحب اسپانسر شود و این روزی محقق شود و کسانی مثل همایون قمری، سهراب جلالی و جمیل جمشید نژاد و شریف عرفان پور باید به ورزش برگردند چون جایشان در فوتبال کردستان خالی است.

 

گفت و گو از عادل خلیلیان/ پایگاه خبری پاله وان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.