×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹
سیوان رحیم پور: سرانـه فضای ورزشی کامیاران پـاسخگوی ورزشکاران نیست
ارشاد خلیل الهی

مقدمه: با وجود اینکه در تقسیم‌بندی‌های ورزشی کشورمان تراکم امکانات و استفاده عموم مردم از فضاهای ایجاد شده معمولا در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ قرار دارد ولی باز هم نباید فراموش کرد که همه جمعیت ۸۰ میلیونی کشورمان به یک اندازه از این سبد ورزش باید استفاده کنند و این موضوع فعالیت ادارات ورزش و جوانان در سطح شهرستان‌ها را بسیار بیشتر خواهد کرد. در استان کردستان تعدادی از شهرستان‌ها قطب اصلی رشته‌های خاص ورزشی هستند و حتی تعداد زیادی از مدال‌های جهانی و آسیایی هم به نام ورزشکاران شهرستانی ثبت شده است. در این بین شهرستان کامیاران به واسطه بافت متراکم خود و استعدادهای ورزشی که در این شهرستان وجود دارد یکی از موفق‌ترین شهرستان‌ها در حوزه ورزش بوده که قهرمانان ملی‌پوش زیادی را هم به ورزش کشورمان معرفی کرده است. سیوان رحیم پور یکی از مدیران با تجربه اما جوان که قبل از این نامش را در فوتبال کردستان زیاد شنیده بودیم به عنوان رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان کامیاران میزبان پاله وان بود و عملکرد ورزش کامیاران در سال ۹۸ و برنامه‌های در پیش روی این اداره در سال ۹۹ را تشریح کرد.

وضعیت ورزش کامیاران  را در حال حاضر چگونه ارزیابی می کنید؟

در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا که حاکم بر جامعه می باشد فعالیت اکثر رشته های ورزشی کامیاران معلق می باشد و قطعا در این شرایط نمی توان ارزیابی درستی از ورزش داشت، طبق دستور عمل سازمان لیگ تیم آوالان باید چند بازی موقعه ی برگزار کند در سایر رشته ها هم مسابقات که تعطیل می باشد و فقط در چند رشته مشغول تمرین هستند.

ورزش کامیاران  نسب به زمانی که شما قبول مسئولیت کردید چه تفاوتی کرده است؟

زمانی که سر کار آمدم تغیر و تحولاتی دادم و یک سری از روسای هیئت های ورزشی کامیاران را جا بجا کردم و تعدادی افراد کارآمد را جایگزین کردیم و چندین رشته را که منفعل بودند فعال کردیم همانند هیئت های سوارکاری، زورخانه و جدیدا هم قایقرانی که با توجه به شرایطی که در شهرستان داریم با توجه به وجود دو سد خاکی و دریاچه ای که در کامیاران موجود است قطعا روی آن سرمایه گذاری می کنیم و قایقرانی را با کمک هیئت استان فعال می کنیم.

به نظر شما در حال حاضر مشکل اصلی ورزش شهرستان کامیاران چیست؟

در حال حاضر مشکل اصلی ورزش کامیاران جدا از نبود اسپانسر ، سرانه فضای ورزشی است که نسبت به جمعیت این شهرستان خیلی پایین است چیزی که ما محاسبه کردیم در کامیاران سرانه فضای ورزشی برای هر نفر حدود ۱۷ سانت باشد که نسبت به  آمار کشوری آن خیلی پایین است، کمبود خوابگاه داریم و سرای ورزشکاران نداریم که همین باعث شده نتوانیم میزبان مسابقات کشوری و اردوهای تیم ملی باشیم، اگر اسپانسر باشد می توانیم در چندین رشته در کشور مطرح باشیم.

 آیا اقداماتی برای رفع این کمبودها صورت گرفته است؟

با توجه به حمایت جناب محسن فتحی نماینده مجلس و قبلا هم آقای فرشادان قرار بود مقداری سرانه فضای ورزشی افزایش یابد و بحث احداث زمین چمن مصنوعی در روستای الک است چون ما در روستاهها هیچ گونه امکانات ورزشی  نداریم ولی با کمک های آقایان محسن فتحی و آقای جولایی مدیر کل محترم ورزش و جوانان استان این پروژه تعریف شده است و به زودی اعتبار آن تعیین می گردد و تخمین زده شده سال آینده چمن مصنوعی بعنوان چمن شماره دو در  روستای الک در ۷ کیلومتری کامیاران احداث می شود و ما بر اساس اولویت بندی خوابگاه را هم در اولویت قرار دادیم که انشالله قرار است درست شود و همچنین قرار است در لیگ یک در بسکتبال کشور تیمداری کنیم.

آیا از امکانات و زیر ساختهای ورزشی در شهرستان کامیاران  راضی هستید و در یک سال گذشته چه پروژه های ورزشی افتتاع شده است؟

در یک سال گذشته هیچ پروژه ای را نداشتیم افتتاح کنیم دو تا پروژه نیمه تمام داریم که قرار است یکی را به بخش خصوصی یعنی ماده ۲۷ واگذار کنیم و دیگری هم پیست تارتان است که آن هم برایش مشاور گرفتیم و به احتمال زیاد محوطه سازی،  پیست تارتان و زه کشی زمین چمن انجام می گیرد.

نظر شما درباره ماده ۸۸(اجاره اماکن ورزشی) چیست؟

به نظر بنده ماده ۸۸ زیاد جالب نیست و به ورزش لطمه می زند در حال حاضر سه سالن داریم که هر سه تحت مالکیت بخش خصوصی و ماده ۸۸ است و ما هیچ دخل و تصرفی نداریم اما قبلا هر سالنی می توانست دو تایم رایگان در اختیار هیئت ها بگذارد ولی متاسفانه حالا ما فقط یک سالن ۱۲۰۰ نفره داریم و ۸ تا هیئت بدون خانه هم داریم و مجبوریم به هر طریقی اینها را نظم و سامان دهی بدهیم حتی مشکلاتی بابت این سالن پیش آماده که خانه بسکتبال و یا والیبال باید داشته باشیم متاسفانه تعدادی از رشته هایمان در این قضیه فراری هستند.

حمایت فرماندار کامیاران  از ورزش این شهرستان چگونه است؟

یکی از دلسوزان و حامیان ورزش کامیاران فرماندار است همیشه گفته ام دو مدیر کل ورزشی دارم یکی آقای جولایی و دیگری جناب فرماندار هستند چون خودشان ورزشی بودند و به ورزش مشرف هستند و فنی هم می باشند و مو را از ماست می کشند و بی تفاوت نیستند ما مسابقاتی داشتیم از جمله شو سواری که در روستای سر چم برگزار شد که ما در بحث شور و نشاط اجتماعی توانستیم ۵ هزار نفر را در این چشن جمع کنیم و حتی در مسابقات دارت که برای اولین بار در روستای کوماین برگزار شد و خیلی مناسب برگزار شد و بازدهی خوبی داشت با حمایت فرماندار اردوی تیم ملی وزنه برداری را در کامیاران برگزار کردیم که خود فدراسیون هم از میزبانی کامیاران راضی بودند.

حمایت نماینده ها در مجلس از ورزش چگونه بوده است؟ آیا با نماینده منتخب هم جلساتی برای حمایت از ورزش داشته اید؟

اشاره کردم آقای فتحی در بحث گرفتن امتیاز لیگ یک بسکتبال برای کامیاران تلاش می کنند هر چند با رایزنی های که قبلا کردند توانستند امتیاز لیگ برتری بسکتبال آقایان را برای سنندج و بانوان را برای کامیاران بگیرند که کامیاران میزبان مسابقات لیگ برتر بسکتبال بانوان هستند و در بحث اسپانسر هم زحمت کشیدند و قرار است برای لیگ یک بسکتبال آقایان هم در کامیاران هماهنگ کنند.

از نحوه حمایت اداره کل استان و عملکرد آنها نسبت به شهرستان کامیاران  راضی هستید؟

واقعا آقای جولایی مدیر کل ورزش و جوانان استان همیشه به کامیاران لطف داشتند و حمایت کردند و میان شهرستان های استان فرقی نگذاشتند و تا جایی که توانستند حمایت کردند و از هیچ کمکی برای شهرستان ها دریغ نکردند و ما هم کاملا از ایشان راضی هستیم.

فلاش بکی به گذشته بزنیم از دورانی که فوتبال بازی می کردید برایمان تعریف کنید بعنوان فوتبالیست قدیمی وضعیت فوتبال امروز کردستان را با گذشته چطور می بینید؟

در دو دهه دوران فوتبالی ام بیشتر با مصدومیت طرف بودم و از عملکرد خودم بخاطر مصدمیت های که داشتم قطعا راضی نیستم می توانستم بهتر ظاهر شویم متاسفانه بخاطر بدشانسی یا اینکه مسیر را خوب نرفتیم نتوانستم به حقی که استحقاق آن را داشتم برسم، هر چند می توانستم در سطح بالاتری توپ بزنم اما در دهه هشتاد که بازی می کردیم تیم های لیگ یک و دو کم بودند اما بازیکنان زیادی حضور داشتند ولی امروزه برعکس شده است تیم ها زیاد شدند ولی تعداد بازیکنان کم شدند و این برای پیشرفت بازیکن قطعا بهتر می باشد و بسترش فراهم است الان تیم لیگ دو کشور داریم و جوانان می توانند از این لیگ شروع کنند ولی ما از لیگ استان شروع می کردیم.

نحوه تعامل و همکاری اداره ورزش و جوانان کامیاران  با اداره آموزش و پرورش چگونه است؟

با آموزش و پرورش تعامل خوبی داریم برای مسابقات آموزشگاهی سالن رایگان در اختیارشان می گذاریم آنها هم برای برگزاری اردوی تیم ملی وزنه برداری مهمانسرا را در اختیار ما گذاشتند و این تعامل وجود دارد و باید همکاری بیشتری بین آموزش و پرورش و اداره ورزش و جوانان کامیاران برقرار باشد.

در بخش بانوان وضعیت ورزش کامیاران  را چگونه ارزیابی می کنید؟

در بحث ورزش بانوان کامیاران سرآمد است و یکی از شهرستان های است که ورزش بانوانش در سطح ملی شکوفا شده است ما الناز باجلانی ملی پوش وزنه برادری، آیدا گلمحمدی ملی پوش بسکتبال و در فوتبال  و فوتسال هم چند بازیکن ملی پوش داریم و این آمار خیره کننده است.

چه برنامه ای برای ورزش شهرستان کامیاران در سال ۹۹ دارید؟

برای امسال برنامه های زیادی داشتیم اما متاسفانه این بیماری که فعلا وجود دارد نمی توانیم برنامه خاصی داشته باشیم چون تقریبا نصف سال گذشته است و همین که بتوانیم چند رشته تیمی را در مسابقات لیگ شرکت دهیم می توانیم مفید واقع شویم امسال آوالان در لیگ دسته دوم فوتبال،بسکتبال بانوان درلیگ برتر، بسکتبال آقایان در لیگ یک کشور و وزنه برداری را در لیگ برتر داریم و امسال روی این چهار تیم تمرکز می گذاریم.

 سرانه فضای ورزشی در شهر کامیاران در چه وضعیتی است؟

ما استخر سرپوشیده نیمه کاره داریم که قرار است به بخش خصوصی واگذار کنیم که نزدیک به ۳ هزار متر است اگر این پروژه به اتمام برسد قطعا سرانه فضای ورزشی افزایش می یابد و چمن مصنوعی روستای الک هم آماده می شود.

درباره پروژه های عمرانی کامیاران  توضیح دهید، در چه وضعیتی هستند؟

در بخش پروژه های عمرانی دو تا پروژه داریم یکی استخر است که ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یکی هم پیست تارتان می باشد که آن هم  ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قطعا این دو پروژه در اولویت کاری هستند که به سرانجام برسند بعدا از اینها هم می توانیم پروژه جدید تعریف کنیم.

بعنوان رئیس اداره ورزش و جوانان کامیاران وضعیت تیم فوتبال آوالان تنها نماینده فوتبال استان کردستان در لیگ دو را چگونه می بینید و چه حمایت های از آوالان داشتید؟

تیم آوالان تا مدتی خوب ظاهر شد ولی با توجه به اینکه در لیگ دسته دوم هزینه های سرسام آوری وجود دارد ما روز اول با آقای فروردینی صحبت کردیم و اشاره کردیم تیمی که وارد مسابقات می شود حداقل ۱/۵ میلیارد تومان هزینه دارد و ایشان هم قبول کردند ولی متاسفانه در نیمه راه  سست شدند هر چند یک سری قول هایی از طرف اداره کل داده شد و ما هم به شهرداری پرداخت کردیم و قرار بود شهرداری به باشگاه واریز کند ولی  متاسفانه از مبلغ ۳۰۰ میلیون تومانی که قرار بود کمک شود و شهرداری به باشگاه واریز کند متاسفانه تنها ۴۰ میلیون تومان از طریق شهرداری به باشگاه وصول شده است هر چند اینها قول های بود که داده شد و باشگاه هم چون خصوصی است خود مدیر عامل باید به فکر این مسائل می بود، بازیکن هم مطالباتش را می خواهد امیدوارم که آوالان  بتواند این چند بازی را برگزار کند تا انشالله برای سال آینده تصمیم بهتری گرفته شود تا این مشکلات دیگر برای تیم وجود نداشته باشد.

 بعنوان یک مدیر ورزشی نقش و عملکرد رسانه های ورزشی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

ورزش بدون رسانه هیچ معنی ندارد و این رسانه است که به ورزش معنی می دهد، اهالی رسانه بدون هیچ چشم داشتی از زحمتکشان این عرصه هستند و بنده هم به نوبه خودم از رسانه ها و عوامل نشریه پاله وان تشکر می کنم.

سخن آخر؟

دو چیز مهم در ورزش وجود دارد که امیدوارم این دو اصل مهم درست شود یکی بحث فضای ورزشی است که امیدوارم سرانه ورزشی به حدی برسد هر رشته ورزشی خانه اختصاصی خود را داشته باشد و دیگری هم بحث اسپانسر و حامی مالی می باشد که انشالله با حل این دو مشکل ورزش استان پیشرفت دو چندانی داشته باشد.

 

گفت و گو: ارشاد خلیل الهی/ پایگاه خبری پاله وان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.