×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹
مراسم خاکسپاری اقبال لطف الله نسبی و مصاحبه با مسئولین و پیشکسوتان ورزش استان!
احمدرضا احمدیان

به گزارش گروه خبری پاله وان، اقبال لطف الله نسبی پیشکسوت، مربی دلسوز و با اخلاق تنیس روی میز صبح روز ۱۵ اردیبهشت ماه بر اثر سکته قلبی در بیمارستان بعثت شهر سنندج دار فانی را وداع گفت.

معمار تنیس روی میز کردستان که شاگردان خبره ای تحت تربیت ایشان بودند پس از ۶۴ سال عمر با عزت در بهشت محمدی شهرستان سنندج آرام گرفت که بدین منظور مسئولان ورزش و تنیس روی میز استان در گفتگوی ویژه با پاله وان نسبت به از دست دادن معلم بزرگ ورزش کردستان اظهار تأسف و ناراحتی کردند.

حامد جولایی: مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان کردستان نسبت به این پیش آمد گفت: متأسفانه یکی از بزرگترین و با اخلاق ترین مربیان استان، که در طول دوران مدیریت با ایشان آشنا شده بودم را از دست دادیم و این ضایعه بزرگ را به خانواده این مرحوم و جامعه تنیس روی میز و ورزش استان تسلیت عرض می کنیم و برآنیم تا با احداث نماد یا یک سالن اختصاصی در سنندج به اسم بزرگمرد اقبال لطف الله نسبی نام و یاد ایشان را در جامعه ورزشی استان زنده نگهداریم.

در مراسم خاکسپاری که اکثر بزرگان ورزش استان در آن حضور یافته بودند جلال شریعتی در گفتگویی با پاله وان اظهار داشت: در وهله اول مصیبت بزرگ پیش آمده را به خانواده ایشان تسلیت و تعزیت عرض می کنم که به راستی ضایعه ی جانسوزی برای خانواده پینگ پونگ کردستان و ایران بود. ایشان یکی از چهره های برجسته ی ورزش کشور بودند و جدا از جایگاه بالای حرفه ای و فنی از نظر اخلاقی فوق العاده انسان پر جاذبه و اخلاق مدار بودند که رفیق، برادر بزرگ و پدر ورزشکاران استان محسوب می شدند. اما با همه ی این تفاسیر هیچ گاه به طرز آمرانه به مسائل ننگریدند و همیشه با مشورت کار های فنی را پیش می بردند که به راستی همه از فوت ایشان متأثر شدند که از خداوند برای بازماندگان و خانواده ایشان صبر و شکیبایی مسئلت دارم.

در ادامه صحبت های چهره های ورزشی استان کردستان در مراسم خاکسپاری پدر تنیس روی میز کردستان نوبت به جمال مفاخری رسید تا با عرض تأسف و تأثر نسبت به این ضایعه خاطر نشان کند: ایشان شخصیتی غیر قابل وصف بودند و ثمرات زحمات ایشان در هر مکان و مقطعی پر رنگ بود که نهایت توان خود را برای پرورش استعداد ها در کمال صداقت و پاکدستی به کار می گرفتند و در داخل و خارج از ایران به بالاترین افتخارات مربی گری دست پیدا کنند. ان شاء الله که روح این بزرگمرد غرق در آرامش باشد و جای خالی ایشان واقعا محسوس خواهد بود.

این مراسم حضور تمامی بزرگان ورزش از سایر رشته ها را به خود می دید و دکتر بیژن ذوالفقار نسب در گفتگو با پاله وان نسبت به این اتفاق جانگداز اظهار کرد: فقدان این شخص بزرگوار را به خانواده فرهیخته  و معزز لطف الله نسبی و تنیس روی میز، جامعه ورزش استان، فدراسیون تنیس روی میز کشور و شاگردان داغ دیده ایشان تسلیت عرض می کنم. ایشان از شخصیت های بسیار خوش نام، فعال و مبادی آداب بودند و از ورزشکاران بسیار شاخص استان محسوب می شدند و اکنون تمامی مردم کردستان نسبت به از دست دادن ایشان متأسف و متأثر می باشند.

سپس نوبت به گفتگو با شاگردان استاد اقبال لطف الله نسبی رسید و از این میان جمشید وزیری به گفتوگو با پاله وان پرداخت و یادآور شد: بنده یکی از اولین شاگردان استاد لطف الله نسبی بودم که ایشان در سال۵۴ پایه گذار این رشته در کردستان بودند و این قهرمانی های ملی و فرا ملی مدیون تلاش و زحمات بی وقفه وی با کمترین امکانات می باشد تا امروز ایشان در کشور زبانزد باشند. همچنین ایشان علاوه بر عرصه ورزشی و قهرمانی از نظر معنوی نیز یک انسان تمام عیار، مردمی و با اخلاق بودند و بنده به عنوان شاگرد ایشان از مدد کاری های ایشان با خبر بودم و معتقدم که الگوی بسیاری خوبی برا قشر جوان هستند. امیدوارم که شاگردان این بزرگمرد ادامه دهنده راه ایشان در مسیر ورزش و اخلاق باشند.

در ادامه نوبت به گفتگو با رضا مجیدی رسید که ایشان هم به نوبه خود نسبت به درگذشت معمار پینگ پونگ استان اظهار تأسف کرد و عنوان کرد: ضایعه بزرگ فوت اقبال لطف الله نسبی و این شوک دردناک را به مردم کردستان و جامعه ورزش تسلیت عرض می کنم به راستی ایشان کسی بودند که رشته پینگ پونگ را به کردستان آوردند و تمامی مربیان و بازیکنان خبره حال حاضر شاگرد ایشان بوده اند که از نظر فنی و اخلاقی تکرار نشدنی هستند. اما با توجه به زحمات بسیاری کشیدند در سال های اخیر قدر ایشان را کسی ندانست و شرایطی که شایسته ی اسطوره اخلاق کشور باشد وجود نداشت. خانواده لطف الله نسبی حق بزرگی به گردن جامعه ورزش و مردم کردستان دارند و سال هاست زحمات بسیاری بدون چشم داشت برای رشد و پیشرفت ورزش کشیده اند که انتظار می رود مسئولین قدر این سرمایه های استان را بیشتر بدانند.

پس از آن، علی پژگول به گفتگو با پاله وان پرداخت و گفت: متأسفانه در این مدت دو شخص بزرگ ورزش استان، آقای حاج رسولی و عبدالله نسبی را از دستد دادیم که ضایعه دردناکی برای مردم کردستان و خانواده ورزش می باشد. ایشان که پدر تنیس روی میز کردستان محسوب می شدند، سال های سال با زحمات بسیار شاگردان و قهرمانانی در عرصه ملی و فرا ملی تربیت کردند که امیدواریم ادامه دهنده راه این بزرگوار باشند.

پرویز داراب پور از دیگر پیشکسوتان رشته فوتبال، حاضر در این مراسم بود و در گفتگوی اختصاصی با پاله وان اظهار داشت: تسلیت واژه کوچکی در برابر داغ این خانواده است.خانواده ای که با افتخار آفرینی های مکرر، تأثیر به سزایی در ورزش استان کردستان گذاشته و تمامی مردم را به خود مدیون کرده است. اقبال لطف الله نسبی  تنیس روی میز را به عنوان یک شغل نگاه نمی کرد بلکه از روی عشق و علاقه شدید خود نسبت به آن، زندگی خود را وقف این ورزش و رشته مورد علاقه خود کرد و تمامی قهرمانان این راه را رهین و مرهون خود کرده است.

از دیگر افرادی که در خصوص درگذشت اقبال لطف الله نسبی با پاله وان به گفتوگو پرداخت افشین پیمان بود. ایشان با اظهار ناراحتی از درگذشت استاد خود یاد آور شد: بنده از سال ۶۷ افتخار آشنایی با ایشان را داشتم و در طول این سالیان بزرگ منش و مهربانی ایشان بر ما پوشیده نبود. در کل ایشان با تسلط بر مسائل روان شناسی با هر شخصی به درستی رفتار می کردند. ایشان حدود نیم قرن در عرصه رشته پینگ پونگ در کردستان و کشور فعالیت داشتند و کردستان را از رده های پایین به اوج اقتدار در کشور رساندند و در جغرافیای این رشته دست به سازندگی های بسیار زدند. با توجه به اینکه ایشان در آن زمان شخص جوانی بوده اما با تسلط کامل بر مسائل روان شناختی و فنی استعداد ها و نوابغ بسیاری را از استان محروم کردستات پروش دادند. در کنار این فعالیت ها ایشان سد تک قطبی بودن قهرمان ها را درهم شکست و توجه مربیان در سایر شهر های قهرمان پینگ پونگ به خود جلب کرد و به عنوان سمبل و نمادی برای این رشته عرض اندام می کرد. یکی از بزگترین خصوصیت ایشان عشق و از خود گذشتگی شان بود و قصدی جز خدمت نداشتند و به هدف خود هم رسید. هیچ گاه اهل باند و باند بازی و سیاسی کاری ها نبودند و برای ادامه دادن راه ایشان باید هرکسی چنین شخصیتی داشته باشد به عقیده بنده آنگونه که شایسته ایشان بود حق شان ادا نشد و انتقادی از فدراسیون پینگ پونگ جمهوری اسلامی داریم که بسیار دیر نسبت به این ضایعه واکنش نشان دادند و در مراسم خاکسپاری ایشان هیچ نماینده ای برای حضور در آن به سنندج نفرستادند و نتوانستند دین خود را نسبت به این شخص بزرگ ادا کنند. انتظار می رود که مسئولین ورزش استان نسبت به این اقدام واکنش نشان بدهند.

در پایان آقای جمیل حسنی پای صحبت با پاله وان نشست و پس از سرودن شعری در وصف بزرگی مرحوم اقبال لطف الله نسبی و عرض تسلیت به خانواده ایشان بیان کرد: زبان قاصر است از شدت غم وارد شده برای از دست دادن بزرگمردی که تمام زندگی اش را صرف ورزش کرد. متأسفانه همیشه پس از فوت اشخاص به یاد برگزاری مسابقات و یادواره ها و احداث سالن هایی به نام آنها و تغییر نام خیابان ها خواهیم افتاد؛ اما ایشان نیازی به چنین مسائلی ندارد و یادشان همواره در دل تمامی ورزشکاران علی الخصوص خانواده ی پینگ پونگ زنده خواهد ماند. ایشان واقعاً در دل ما زنده هستند و معتقدم کسی نمی تواند در رده پای جای ایشان را بگیرد چون که بسیار خالاقانه و با مهارت های روان شناختی فعالیت می کردند و نگرش به خصوصی به این مسئله داشتند. ایشان تنها چیزی که برایشان مهم نبود مادیات بود و از خود گذشتگی بسیاری در حق استعداد های این رشته داشتند. معتقدم که اسطوره ی تکرار نشدنی هستند و متأسفم که قدر این انسان به تمام معنا را ندانستیم.

در پایان گزارش نشریه پاله وان نیز از خداوند منان برای خانواده داغدار لطف الله نسبی صبری به وسعت این دریای غم مسئلت دارد و خود را در این غم جانسوز با خانواده آن مرحوم شریک می داند. باشد که روح آن مرحوم به بهشت برین جایگاه پیدا کند و در آرامش ابدی به سر ببرد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.