×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پاله وان در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

امروز : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹
بدرود آقای حاج رسولی!
عادل خلیلیان

بدرود آقای حاج رسولی!

یادداشت سردبیر: عادل خلیلیان

هر وقت صحبت از ورزش قهرمانی در جمع های خانوادگی می شد از  قدیمی ها، بزرگان و پدرهایمان می شنیدیم که کردستان قهرمانی صاحب نام در رشته بوکس داشت که مردم این دیار با نامش آشنا بوده و همواره او را دوست می داشتند.

صحبت از شادروان دکتر مسعود حاج رسولی است که هفته گذشته بر اثر بیماری کرونا در تهران درگذشت، دوست دارنش را در بهت فرو برد و غریبانه با این دنیا و دور از زادگاهش وداع کرد.

بی اغراق تمامی خصلت هایی که انسان والا و خواص را از عوام متمایز می کند ، کردار، رفتار وپندارعالمانه وخردمندانه است .انسانی بزرگ که همواره محبوبیت خاصی بین مردم داشت.

سرلوحه ی چگونه نیک زیستن همواره نزد مردم شریف کردستان درسلامت اندیشه ورفتار وکردار منزه وعاری از پلشتی وخدمت به همنوع تجلی یافته و ازدست رفتن انسانهای عارف وفهیم وخادم برایمان ضایعه ای جبران ناپذیر خواهد بود .

شادروان دکتر مسعود حاج رسولی متولد ۱۳۲۹ در اواخر دهه ۴۰با پیروزی بر روانشاد آلوش عباسی به عنوان قهرمانی سنگین وزن ایران دست یافت او در سفر تیم ملی به رومانی چندین بازی خوب ارائه داد و سرانجام در سال ۱۳۵۰ درمسابقات قهرمانی آسیا در تهران به مقام نخست  دست یافت . حاج رسولی که آن زمان ستوان نیروی زمینی بود در سفری به مشهد مدال آسیایی اش را به حرم حضرت رضا تقدیم کرد٬ اوچندسالی را در مشاغل مختلف گذراند که جای تحسین دارد وی پس از ادامه تحصیل سرانجام موفق به اخذ دکترای فیزیولوژی ورزش و مقام استادی در دانشگاه آزاد شد، اما اوج فعالیت و از خودگذشتگی دکتر حاج رسولی در مطالعه کارشناسانه مسئله اعتیاد در بین ورزشکاران و جوانان بود، او در این راستا روزانه ساعتها وقتش را در پارکهایی که محل رفت و آمد و تجمع معتادان بود می گذراند و از این طریق موفق به ایجاد ارتباط مستقیم با تعداد زیادی از آنان گردید و بر اساس آموخته هایش با بهره گیری از ویژگی های درمانی ورزش موفق شد آنان را ترک داده تا جایی که گروهی از آنان در یکی از رشته های ورزشی به عضویت تیم ملی درآمدند .

دکترحاج رسولی که ریاست مرکز تحقیقات اعتیاد را نیز عهده دار بود با شرکت در سمینارهای بین المللی و ارائه مقالات و مطالب علمی فراوان از چهره های بین المللی تاثیرگذار در این زمینه بود و از این طریق توانست خدمات بزرگی به اجتماع و کشورش ایفا کند. رابطه او با معتادان پارکها جنبه عاطفی یافته بود و این گروه آسیب دیده او را برادر خطاب میکردند و اگر چند روز او را نمی دیدند شدیدا دلتنگش می شدند و شاید به همین دلیل بود که او نتوانست از دیدار و یاری آنان دست بردارد و در این ایام حساس به جای به سر بردن در امنیت خانه دائما به سراغ آنان میرفت و در همین راستا جان به جان آفرین سپرد و از خود نامی بسیار نیک برجای گذاشت و بی تردید جایش خالی خواهد ماند.

براستی فروتن بود و متواضع… آنها که شناخت بیشتری ازروحیاتش داشتند اینک متاثرترند . پای صحبتش که می نشستی مقهور دانسته ها ونفوذ کلامش میشدی .

مدت مدیدی مسئول انجمن  دیالیزی وبیماران کلیوی بود . ودر کانون مردمی انجمن ترک اعتیاد . عضوی موثر بود  والبته همکاری هایش کلا افتخاری !

مرحوم حاج رسولی سال ۹۶ و در مسابقات بوکس قهرمانی کشور که به میزبانی سالن آزادی سنندج برگزار شد از سوی رئیس هیئت بوکس کردستان مورد تقدیر قرار گرفت، زمانی که روی سن آمد و با تماشاگران کردستانی سخن گفت از خوشحالی گریه کرد و فضای خاصی را در سالن به وجود آورد.

دلمون براتون تنگ میشه ، آقای حاج رسولی، برای بغض توی حرفاتون وقتی از عشق حرف میزدید، برای ابهتتون وقتی از دوران قهرمانی در ورزش می گفتید، برای تواضع و مهربانی در برخوردتون با بچه ها، برای عشقی که توی خنده ها و حرفاتون بود. برای دل بزرگی که تو سینه داشتید، برای حال خوبی که با دیدنتون حس میکردیم.

به ما یاد دادن مرگ پایان قصه ی یک مسافر نیست ولی خب ما دلمون براتون تنگ میشه. سفرتون به سلامت، شما با کوله بار پر میری و خوشحالی ولی ما….دلمون براتون تنگ میشه…

یادش گرامی و راهش مستدام

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.